Ładowanie strony
MENU
ŻEROM W YOUTUBE
 
 
 

PROJEKTY AKTUALNE

 

HERCULES

 
 DYPLOMY I CERTYFIKATY 

 

  


 


 

start / ARCHIWUM WYDARZEŃ / 2022/2023
serwis w tej chwili ogląda 9 osób
2022/2023
   | modyf: Mirosław Gutowski 2024-03-11, 17:39 | 461 odsłon
serwiszglossie

 ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/23

Trudy roku szkolnego już za nami. W miłej atmosferze i przy ładnej pogodzie 314 uczniów naszego Liceum udało się na zasłużony - wakacyjny odpoczynek. Świadectwa już rozdane, nagrody, wyróżnienia wraz z życzeniami BEZPIECZNYCH WAKACJI przenoszą nas myślami do dwóch miesięcy beztroski i wakacyjnych przygód.

 

WSZYSTKIM ŻYCZYMY UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI!

Fotorelacja z tego dnia autorstwa Mateusza Bąka.>>>

 

 
Dodał: Zbigniew Mielnik       23 czerwca 2023r.
ROWEREM DO SZKOŁY - spektakularna prozdrowotna akcja w Żeromie

  

W piątek dnia 16 czerwca w naszej szkole odbyła się prozdrowotna akcja pod hasłem ,,Rowerem do szkoły,,. W tym dniu jednośladem do szkoły dotarło około 100 osób. Celem akcji było promowanie transportu rowerowego, picia wody mineralnej jako alternatywy dla napojów energetycznych i słodkich.

   

Młodzież prowadząca uświadomiła wszystkim, że uczniowie, którzy aktywnie docierają do szkoły-rowerem lub pieszo, są bardziej skoncentrowani podczas lekcji, lepiej chłonął wiedzę i robią szybsze postępy w nauce niż ci, którzy dojeżdżają komunikacją miejską lub są dowożone samochodem.

 

Z przeprowadzonej w ramach akcji ankiety wynikało, że 49,8% dociera samochodem/autobusem, 40,5% pieszo a 9,8% rowerem. Mamy nadzieję, że nasz głos, który był słyszalny dzięki telewizji Bart-Sat, zachęcił młodzież oraz osoby spoza szkoły do poruszania się rowerem, oraz picia wody mineralnej, którą w tym dniu otrzymał każdy obecny. ,,Wszyscy razem- KU ZDROWIU!,,.

Cichosz Gabriela
Wernik Klaudia
Łunio Olga

     

>> więcej zdjęć cz.1
>> więcej zdjęć cz.2

 

Talenta swe fotograficzne ujawnili:
Mateusz Bąk   i  Dawid Szerechan

 

 
Dodał: Mirosław Gutowski       15 czerwca 2023r.
Akcja Pakujemy pety w PETy

 W tym roku tematem przewodnim Światowego Dnia Bez Tytoniu było hasło „POTRZEBUJEMY JEDZENIA, NIE TYTONIU!” WHO ogłasiło globalną kampanię 2023 skoncentrowaną na zrównoważonych uprawach żywności zamiast tytoniu. Uprawa i produkcja tytoniu prowadzi do długotrwałych, globalnych szkód ekologicznych i zmiany klimatu, a także odgrywa kluczową rolę w określaniu przyszłości rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego.

  

Chcieliśmy mieć wkład w oczyszczanie środowiska z papierosowych niedopałków, zebraliśmy grupę, złapaliśmy plastikowe butelki i podjęlismy wezwanie.

DLACZEGO JEST TO TAK WAŻNE ?

4,5 biliona niedopałków rocznie trafia do ekosystemu - na ziemię w miastach, lasach, plażach. Kończą swój żywot w morzach czy oceanach.

Z niedopałkami mamy gigantyczny problem, bo większość palaczy nie traktuje ich jak śmiecia. Głupio wyrzucić plastikową butelkę na ziemię przy znajomym. Ale niedopałka już nie.

 

A to jest odpad, śmieć. I to toksyczny!

Niedopałki papierosów stanowią 30-40% ze wszystkich śmieci znajdowanych w miastach czy plażach (raport WHO), zawierają nawet 4000 toksycznych związków chemicznych i stanowią zagrożenie dla ekosystemu - zwierząt, ryb, ludzi. Czas rozkładu niedopałka to nawet 10 lat, w zależności od rodzaju podłoża. Dlaczego tak długo? Głównym problemem jest syntetyczny octan celulozy w filtrze.

Zbieranie niedopałków pomaga w ochronie oceanów przed szybko postępującym zanieczyszczeniem. Mimo, że oceany są odpowiedzialne za wytwarzanie 50-85% tlenu w ziemskiej atmosferze, traktujemy je jak zbiorniki na nasze najgorsze odpady - plastikowe słomki, siatki, a także niedopałki papierosów. Ocenia się, że około 80 procent wszystkich petów ląduje w morzach i oceanach.

Przełomowe badanie na temat toksyczności niedopałków wykazało, że zaledwie jeden niedopałek zamoczony w wodzie przez 24 godziny może zatruć litr wody, sprawiając, że będzie on toksyczny dla ryb. Połowa ryb przebywających w takiej wodzie ( zarówno słodko- jak i słonowodnych) umiera od nadmiaru toksyn.

Nie wszystkie niedopałki trafiają jednak do oceanu. Niektóre z nich pozostają na naszych ulicach, gdzie mogą zostać podniesione i spożyte przez zwierzęta ze skutkiem śmiertelnym. Niedopałek papierosa, których przecież pełno w piasku, może z łatwością trafić do buzi dziecka.

Zaskakuje fakt, że większość petów ląduje w odległości trzech metrów od popielniczki. Oznacza to, że głównym problemem nie jest brak pojemników na niedopałki, ale powszechne przyzwolenie na wyrzucanie ich na ziemię. Jeśli chcemy ograniczyć ilość papierosowych śmieci, musimy przede wszystkim zmienić sposób myślenia.

 
Dodał: Elżbieta Monkiewicz       15 czerwca 2023r.
2a piknikuje matematycznie przy pałacu w Galinach - 14.06.2023
Dodał: Mirosław Gutowski       14 czerwca 2023r.
Klasa 1A na pikniku matematycznym w Dworku Dębówko - czerwiec 2023

 

W dniu 12 czerwca, korzystając z pięknej pogody, wybraliśmy się na piknik matematyczny do Dworku Dębówko.
W grupach oraz indywidualnie rozwiązywaliśmy łamigłówki matematyczne, rebusy, stacje zadaniowe, sudoku oraz wiele innych zadań.

Rywalizacja była wyjątkowo zacięta. Wycieczka, nie tylko rozwijała umiejętności matematyczne i logiczne, ale również integrowała po raz kolejny naszą klasę.

Było ognisko z kiełbaskami, graliśmy w beczkę oraz korzystaliśmy z atrakcji Dworku Dębówko.

Był to bardzo udany dzień.

Natalka 1A

zobacz fotoreportaż z pikniku >>

 
Dodał: Mirosław Gutowski       12 czerwca 2023r.
II B i II D w Warszawie

    

1 i 2  czerwca klasy 2b oraz 2d spędziły w Warszawie. Po obiedzie w Złotych Tarasach obejrzeliśmy  w teatrze Capitol multimedialny musical "Kongo" poruszający problemy współczesnej młodzieży. Następnego dnia zwiedziliśmy Cosmos - interaktywne muzeum iluzji. Próbowaliśmy znaleźć wyjście z lustrzanego labiryntu, odważyliśmy się na spacer przez wirujący tunel pełny błyskających świateł oraz podziwialiśmy ponad 50 eksponatów dotyczących czasu i przestrzeni. Zwiedzanie zakończyliśmy spacerem po Fabryce Norblina - zrewitalizowanym terenie przemysłowym na warszawskiej Woli.

Kornelia Mączarska


 

 
Dodał: Ewelina Story       11 czerwca 2023r.
Wielki Finał olimpiady i afterparty w Warszawie

   

Piętnastu finalistów naszej szkoły świętowało sukces podczas gali Wielkiego Finału ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” w Warszawie.

Wisienką na torcie było afterparty w Teatrze Palladium.

Wielki Finał to rokroczne ogólnopolskie wydarzenie, organizowane z myślą o uczestnikach olimpiady, którzy zrealizowali projekty społeczne. Piętnastu uczniów naszej szkoły zdobyło tytuły finalistów oraz międzynarodowe certyfikaty: Projekt Management Principles i Marketing Management Principles.

Grupy projektowe Zaburzon.ED, Wyrzutki, Okaż Serce Zwierzakowi podjęły różnorodne działania na rzecz środowiska lokalnego, a ostatnia z nich, z najwyższą ilością punktów, otrzymała nagrodę Brązowego Wilka za najlepszy projekt w szkole.

Dziękujemy Radzie Rodziców za dofinansowanie naszego wyjazdu.

>> zobacz więcej zdjęć z tego wydarzenia >>

 
Dodał: Mirosław Gutowski       14 czerwca 2023r.
CYBERPRZEMOC - KONKURS

Zapraszamy uczniów naszego Liceum do utworzenia jednej grupy konkursowej.

Zgłoszenia proszę przesyłać na:zbigniewmielnik@lo.sisco.pl

 
Dodał: Zbigniew Mielnik       2 czerwca 2023r.
ID i IIIA W Krynicy Morskiej

  

25 i 26 maja klasy ID i IIIA miło i wesoło spędzały czas na wycieczce do Krynicy Morskiej i Gdańska. Oprócz ciekawostek turystycznych, jak np. Wielbłądzi Garb czy przekop Mierzei, nie brakowało gier i zabaw integracyjnych na plaży oraz podczas wspólnego grillowania. Drugi dzień wycieczki to atrakcje naukowe pokazy i zajęcia laboratoryjne Bałtyckiego Festiwalu Nauki na Politechnice Gdańskiej. Szkoda, że to co miłe tak szybko się kończy.

p. prof. A. Kędzierska

 

 

 
Dodał: Ewelina Story       31 maja 2023r.
Święto uczniów, czyli Dzień Otwarty Żeroma 29.05.2023

Działo się! Zobacz zdjęcia!

      Strefa LICZBY π  
       Strefa FOTO
 
       Zdjęcia ogólne
 
   

 

 
Dodał: Mirosław Gutowski       30 maja 2023r.
2c i 3c w Pieckach i na spływie Krutynią - maj 2023

 

Klasa 2c przy wsparciu klasy 3c wyjechała do Piecek, by tam na łonie przyrody, pośród pięknych krajobrazów, w bliskości lasu i dostępie do jeziora Wągiel nabierać sił do zmagań w końcówce roku szkolnego. Głównym jednak wydarzeniem podczas wypoczynku był dwudniowy spływ rzeką Krutynią. Pierwszego dnia licealiści płynęli z Krutynia do Rosochy, drugiego zaś z Ukty do Nowego Mostu. A całej 3-dniowej rekreacji towarzyszyła przepiękna pogoda.

>> zobacz zdjęcia cz.1

>> zobacz zdjęcia cz.2

 

 
Dodał: Mirosław Gutowski       30 maja 2023r.
Finał konkursu matematycznego

 

 

19 maja w Białymstoku w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej odbył się finał konkursu - Internetowa Liga Łamigłówkowa.

Do finału składającego się z trzech etapów przeszło 20 osób. Na każdym etapie należało rozwiązać zestaw łamigłówek.

Pomimo braku zajęcia podium konkurs był dla mnie dużym doświadczeniem.

Amelka  kl. 1A

 

 
Dodał: Mirosław Gutowski       22 maja 2023r.
ŻEROM OTWIERA SWOJE PODWOJE

 
Dodał: Mirosław Gutowski       17 maja 2023r.
Kangur matematyczny-wyniki

Znamy już wyniki XXXII Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny 2023.
16 marca 2023 roku 38 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie. Zadania były jak zwykle nietypowe i bardzo trudne.

Miło nam zakomunikować, że wyróżnienie w tegorocznym konkursie uzyskał Bartosz Słodkowski z klasy 1 a. Uczennicy klasy 2 d Hanii Owczarek zabrakło 0,25 pkt to wyróżnienia.

Wszystkim gratulujemy ogromnej wiedzy, odwagi i zaangażowania.

 

 
Dodał: Mirosław Gutowski       16 maja 2023r.
Amelia Warmachowska finalistką konkursu matematycznego

   

Centrum Popularyzacji Matematyki "Signum" przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej od siedmiu lat organizuje konkurs - Internetowa Liga Łamigłówkowa. Konkurs trwał od grudnia 2022 do maja 2023 i polegał na cotygodniowym rozwiązaniu łamigłówki matematycznej. W konkursie tym z naszej szkoły wzięło udział 9 uczniów klasy matematycznej 1A. W gronie dwudziestu finalistów z całej Polski znalazła się Amelia Warmachowska. Amelka już w piątek 19 maja będzie walczyła w Białymstoku o tytuł laureata. Trzymamy kciuki!!!

 
Dodał: Mirosław Gutowski       15 maja 2023r.
Stacje zadaniowe na lekcjach matematyki

Metody aktywizujące są dużą siłą stymulowania aktywności uczniów i nauczycieli, doskonalenia przydatnych umiejętności, kształtowania przeróżnych kompetencji kluczowych.
Są najbardziej efektywnymi metodami w pracy z uczniami. Maksymalnie angażują uczniów, stwarzają przestrzeń do kreatywnych działań i umiejętności rozwiązywania problemów, a przede wszystkim dają szansę na inicjatywność i współdziałanie.

Najbardziej angażującą metodą aktywizującą uczniów są stacje zadaniowe.
Metoda ta polega na rozwiązywaniu przez uczniów różnych zadań, poprzez praktyczne działanie
Uczniowie z klasy matematycznej - 1a przez tydzień pracowali w grupach na lekcjach matematyki rozwiązując stacje zadaniowe, zadania otwarte i zamknięte z poziomu podstawowego i rozszerzonego z działu - funkcja liniowa. Rywalizacja między grupami była zacięta.

>> więcej zdjęć w fotogalerii - kliknij >>

 
Dodał: Mirosław Gutowski       15 maja 2023r.
KONKURS GRAFICZNY

Zapraszamy do wzięcia udziału w komputerowym konkursie graficznym.

Szczegóły konkursu w regulaminie.

 

 
Dodał: Zbigniew Mielnik       10 maja 2023r.
Sukces Bartka i Kacpra

 26 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bisztynku odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą  Szkołę i zajęli najwyższe miejsca na podium. Bartłomiej Harhaj zajął I miejsce i awansował do etapu wojewódzkiego. Natomiast Kacper Subotowicz zajął II miejsce. Gratulujemy!!!

  

Po napisaniu testu, uczestnicy wraz z opiekunami zwiedzili Izbę Historyczno-Muzealną "SEZAM".

  

 
Dodał: Ewelina Story       5 maja 2023r.
Poczet sztandarowy naszego Liceum w czasie obchodów 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja


3.05.2023r. nie mogło zabraknąć na Placu Konstytucji 3 Maja w Bartoszycach pocztu sztandarowego naszej szkoły.

Plac stał się miejscem uroczystej zbiórki z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.


Wojsko z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej uświetniło wspólne świętowanie w centrum miasta.

 

Informację przygotowała p.prof.Dorota Haraf

więcej zdjęć -->>

 
Dodał: Mirosław Gutowski       4 maja 2023r.
POŻEGNANIA CZAS

  Piątek 28 kwietnia był przepełniony podziękowaniami dla dyrekcji, nauczycieli i rodziców od uczniów klas czwartych, którzy po raz ostatni usłyszeli dźwięk szkolnego dzwonka. Tym samym pożegnaliśmy 57 tegorocznych absolwentów naszego Liceum, którzy są pierwszym rocznikiem po przywróceniu ośmioklasowej szkoły podstawowej.

  Przed nimi najdłuższe wakacje, które poprzedzone będą egzaminem dojrzałości, rozpoczynającym się 4 maja maturą z języka polskiego.

  Wszystkim absolwentom gratulujemy ukończenia szkoły średniej i życzymy jak najlepszych wyników na maturze!

>>>> foto Mateusz Bąk 3a

>>>> foto Dawid Szerechan 3a

 
Dodał: Zbigniew Mielnik       30 kwietnia 2023r.
Wyniki Predator Games 2023

26 kwietnia zakończyły się rozgrywki czwartej drużyny ŻeromBart w składzie:

Drużyna pod kierownictwem Cypriana Tyszeckiego z klasy 1a zajęła wysokie 35 miejsce, na 1024 w swojej kategorii.

Ostateczny wynik wszystkich czterech drużyn naszego Liceum uplasował się na 280 miejscu w Polsce.

Gratulujemy uczestnikom tegorocznych rozgrywek, w których wzięło udział 16 uczniów z klas pierwszych i drugich naszej szkoły. Kolejne rozgrywki już za rok.

 
Dodał: Zbigniew Mielnik       29 kwietnia 2023r.
Micro-Folie

 

25 kwietnia uczniowie uczący się języka francuskiego zwiedzili w Centrum Polsko-Francuskim w Olsztynie interaktywne wirtualne muzeum Micro-Folie. Projekt prezentuje zbiór ponad 2000 zdigitalizowanych dzieł sztuki, wielu znanych muzeów i instytucji. Po wirtualnej wycieczce i poznaniu arcydzieł z różnych dziedzin (sztuki piękne, architektura, osiągnięcia naukowe, spektakle i występy na żywo…) czekała na wszystkich interaktywna zabawa na tabletach z wybranymi dziełami sztuki.

 


 

 
Dodał: Ewelina Story       26 kwietnia 2023r.
Pielgrzymka maturzystów do Gietrzwałdu

 

21 kwietnia, jako maturzyści z naszego Liceum, uczestniczyliśmy w pielgrzymce do Gietrzwałdu. Mieliśmy okazję powierzyć Matce Bożej nasze troski i intencje. Dodatkowo dowiedzieliśmy się ciekawostek na temat objawień, które przedstawił nam w bardzo interesujący sposób Ks. Łukasz, zjedliśmy obiad oraz zwiedziliśmy Sanktuarium.
Pełni optymizmu i nadziei na dobre wyniki matur wróciliśmy do Bartoszyc.

Kornelia Capłap

 

 
Dodał: Mirosław Gutowski       25 kwietnia 2023r.
Uczniowie LO biorą udział w akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA
22 kwietnia uczniowie naszej szkoły z klasy 1a wraz z nauczycielami p. Eweliną Story i p. Edytą Kondraciuk - Pieniak włączyli się do akcji "Sprzątanie świata" zorganizowanej przez Urząd Miasta Bartoszyce.

Po krótkim przypomnieniu przez pracownika urzędu zasad segregacji śmieci, zaopatrzeni w rękawice i worki kierowaliśmy się wyznaczoną trasą. Do nas należało uprzątnięcie ścisłego centrum miasta.

Ilość śmieci w zaułkach była porażająca.

 -- >> więcej fotografi << --

 
Dodał: Mirosław Gutowski       24 kwietnia 2023r.
THE BIG CHALLENGE

 

18 kwietnia 21 osób z klas I wzięło udział w konkursie z języka angielskiego The Big Challenge. Pierwszy  konkurs  tego typu miał miejsce we Francji w 1998 roku. Dziś skupia ponad 630 000 uczestników ze szkół w całej Europie. W tegorocznej edycji również nasi uczniowie dołączyli do tego językowego wyzwania. Czekamy z niecierpliwością na wyniki.

p. prof. D. Haraf

 

 
Dodał: Ewelina Story       21 kwietnia 2023r.
Sukces Oli Kozieł!

 

 

We wtorek 18 kwietnia 2023 r. w Warszawie odbył się finał ogólnopolskiego turnieju wiedzy pt. "Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej". Zawody odbywały się w gmachu Senatu RP, a gospodarzem całego wydarzenia był Marszałek Senatu pan Tomasz Grodzki. Nasz okręg reprezentowała Aleksandra Kozieł uczennica klasy III b, która zajęła wysokie siódme miejsce.

Społeczność uczniowska gratuluje Oli tak wspaniałego sukcesu.

  

 

 
Dodał: Roman Kęsicki       20 kwietnia 2023r.
AKCJA KRWIODAWSTWA

12 kwietnia w naszej szkole odbyła się akcja krwiodawstwa. Udział w nim wzięło wielu pełnoletnich uczniów z naszej szkoły oraz osób spoza. Nagrodą za odwagę były słodkości i satysfakcja z pomagania innym. Dziękujemy wszystkim za udział.

Wiktoria Stelmaszuk

>> więcej zdjęć z akcji

 
Dodał: Mirosław Gutowski       17 kwietnia 2023r.
BIOLODZY NA DNIACH OTWARTYCH GDAŃSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO
Dnia 31.03.2023 klasy 3c i 4a odwiedziły Gdański Uniwersytet Medyczny. 
Zorganizowane dni otwarte pomogły zdobyć potrzebną wiedzę w kwestii studiów medycznych. Dzięki zaprezentowanym doświadczeniom i informacjom, uczniowie zostali zachęceni do studiowania na kierunkach medycznych.
Czas spędzony na uczelni pozwolił zapoznać się z ofertą edukacyjną-kierunkami i wymaganiami rekrutacyjnymi oraz zmotywował uczniów do wytężonej pracy i przygotowań do matury.

Wyjazd zakończył się miłym akcentem- spacerem po gdańskiej starówce w słoneczną pogodę.   

       
 
 
Dodał: Mirosław Gutowski       5 kwietnia 2023r.
ŻYCZENIA WIELKANOCNE

 
Dodał: Zbigniew Mielnik       5 kwietnia 2023r.
Sukces naszych uczniów w Ogólnopolskim turnieju wiedzy pt. „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”

    

Ogólnopolski turniej wiedzy pt. „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej” jest organizowany pod patronatem Marszałka Senatu RP z okazji 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP przypadającej 28 listopada 2022 r.

 Organizatorem turnieju jest Kancelaria Senatu przy współpracy z biurami senatorskimi oraz szkołami.

    W poniedziałek 3 kwietnia 2023 r. odbyły się w Elblągu zawody okręgowe tego turnieju.

Gospodarzem tego etapu turnieju był senator Jerzy Wcisła.

Naszą szkołę reprezentowali:

Aleksandra Kozieł z klasy III b oraz Michał Wach z klasy IV b.

Nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni - Aleksandra zajęła I miejsce, a Michał II miejsce. Zgodnie z Regulaminem Komisja okręgowa zakwalifikowała jednego uczestnika do turnieju finałowego. Tą osobą jest Aleksandra Kozieł.

Etap ogólnopolski (Finał) turnieju odbędzie się 18 kwietnia 2023 r. w gmachu Senatu RP w Warszawie.

    

Gratulujemy uczniom oraz opiekunowi panu Romanowi Kęsickiemu.

 
Dodał: Ewelina Story       4 kwietnia 2023r.
Digitalization of Math - projekt z udziałem naszych uczniów
Matematyka jest pojęciem abstrakcyjnym a młodym ludziom trudno jest ją zrozumieć i powiązać z codziennym życiem. Jednak dla uczniowiów z klasy matematycznej 1a pojęcia i działania matematyczne nie są skomplikowane. Pod opieką merytoryczą pani Edyty Kondraciuk Pieniak i językową pani Doroty Haraf włączyli się oni bowiem w prace projektowe "Digitalization of Math" dotyczące cyfryzacji matematyki. Dzięki realizacji poszczególnych zadań w formie cyfrowej i z użyciem różnych narzędzi interaktywnych młodzież będzie w ciekawy, angażujący i pobudzający do rozwoju sposób bawić i uczyć się jednocześnie. Zadania realizowane w języku angielskim będą dotyczyć funkcji matematycznych, które występują w programie nauczania szkół partnerskich z Włoch, Chorwacji, Turcji i Polski. Pierwsze spotkanie odbyło się online i młodzież miała możliwość zapoznać się z koleżankami i kolegami ze szkół z zagranicy.
 
Dodał: Mirosław Gutowski       3 kwietnia 2023r.
PIERWSZY MECZ E-SPORT

Dzisiaj jedna z drużyn "ŻeromBart" rozegra swój pierwszy mecz!

 
Dodał: Zbigniew Mielnik       31 marca 2023r.
Konkurs pożarniczy

   

29 marca w Komendzie Powiatowej PSP w Bartoszycach odbyły się eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Naszą szkołę godnie reprezentowali Adrianna Harhaj II B, Bartłomiej Harhaj IV A i Kacper Subotowicz IV A.

Bartłomiej wygrał etap miejski, Kacper uplasował się tuż za nim, na  II miejscu. Bartek i Kacper zakwalifikowali się do do etapu powiatowego, który odbędzie się 26 kwietnia w Bisztynku. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

    

 
Dodał: Ewelina Story       30 marca 2023r.
Dni Otwarte UG

      

15 marca uczniowie klas trzecich skonfrontowali  się z realiami studenckiego życia, odwiedzając Uniwersytet Gdański. Na uczelni odbywały się Dni Otwarte, podczas których młodzież uzyskała odpowiedzi na nurtujące pytania. Miała także okazję zwiedzić Wydział Nauk Społecznych, zapoznać się z ofertą poszczególnych kierunków, posłuchać wykładów prowadzonych przez kadrę UG, czy porozmawiać ze studentami o ich odczuciach i wrażeniach. W trakcie wędrówki po wydziale młodzież napotykała absolwentów “Żeroma”, którzy zdecydowali się przedłużyć swoją edukację właśnie na Uniwersytecie Gdańskim. Odwiedziny na UG z pewnością ułatwią uczniom wybór ścieżki życiowej, przed którym staną już za rok. 

Po zwiedzaniu wydziału trzecioklasiści udali się do galerii Forum i na Stare Miasto, aby zjeść ciepły posiłek i wymienić się wrażeniami.

Ola Gryczko III B

    

zdjęcia Maja Bach III B

 

 
Dodał: Ewelina Story       20 marca 2023r.
TAK. POMAGAM!

Pod takim hasłem 18 marca br. grupa wolontariuszy Liceum brała udział w zbiórce żywności w dużych marketach naszego miasta. Zbiórkę żywności o przedłużonej trwałości zorganizowała CARITAS POLSKA, której przeznaczeniem jest przedświąteczna pomoc instytucjom społecznym i osobom potrzebującym wsparcia w  okresie zbliżającej się WIELKANOCY!

Kolejna okazja niesienia pomocy nadarzy się już w najbliższy weekend i aby wziąć w niej udział, należy zgłosić swój akces do p. pedagog, która koordynuje działania wolontariuszy w naszej szkole.

Z bardzo pozytywną oceną współpracy z naszym Liceum spotkała się 9 osobowa grupa wolontariuszek z klasy 1b i 2c, która od początku września bieżącego roku szkolnego cyklicznie uczestniczy w pomocy uchodźcom z Ukrainy w tzw. „aptece różnorodności” przy ulicy Wajdy w Bartoszycach.

Bardzo dziękujemy za dotychczasową pracę, poświęcony cenny czas i wsparcie potrzebujących, jednocześnie zapraszamy kolejnych wolontariuszy, chętnych do niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym.

 
Dodał: Zbigniew Mielnik       19 marca 2023r.
KWALIFIKACJE DO TURNIEJU

Informujemy, że przebrnęliśmy przez rejestrację i kwalifikacje do Turnieju E-Sport.

W skład naszej licealnej drużyny wchodzą uczniowie pierwszych i drugich klas. Tym samym zamykamy listę zgłoszeń!

Pierwsze rozgrywki już 31 marca, których rezultaty można będzie śledzić na stronie: https://predatorgames.pl/punktacja-w-rozgrywkach

Uczestnikom życzymy powodzenia!

 
Dodał: Zbigniew Mielnik       19 marca 2023r.
Konkurs matematyczny "Kangur"
W dniu 16.03.2023 r. o godzinie 9.00 w całej Polsce odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "KANGUR". W naszym Liceum wzięło w nim udział 38 uczniów w kategorii junior i student. Zadania oraz zagadki matematyczne, z którymi musieli zmierzyć się uczniowie były nie lada wyzwaniem. Jednak biorąc pod uwagę zdolności naszej młodzieży, spodziewamy się samych wysokich wyników.
 
 
Dodał: Mirosław Gutowski       16 marca 2023r.
Międzynarodowy Dzień Liczby Pi w LO

Dzięki matematyce szkolne życie uczniów "Żeroma" zostało uatrakcyjnione. 14 marca młodzież naszej szkoły celebrowała “Międzynarodowy Dzień Liczby Pi”.

Uczniowie zapoznali się z historią tej stałej matematycznej, która pojawia się w wielu dziedzinach fizyki i matematyki. Uroczystości z okazji tego święta udowodniły, że przedmioty ścisłe mogą być znakomitą przygodą i świetną zabawą. Młodzież licznie wzięła udział w konkursie plastycznym, w którym przedstawiła liczbę Pi na wiele kreatywnych sposobów. Nie mniejszą atrakcyjnością cieszył się quiz Kahoot, sprawdzający wiedzę matematyczną młodzieży. Całość dodatkowo umiliły wypieki uczniów naszej szkoły, które wpisywały się w klimat święta swoim kształtem.

Uroczystość niewątpliwie miała walory dydaktyczne, ale także urozmaiciła monotonną codzienność, a więc przyjemne z pożytecznym!
 

Aleksandra Gryczko

 

>> więcej zdjęć w galerii foto >>

 
Dodał: Mirosław Gutowski       14 marca 2023r.
Dziewczęta realizujące projekt -- Okaż serce zwierzakowi -- dziękują licealistom

     

Jesteśmy grupą projektową, która pomaga zwierzętom znajdującym się w "Fundacji Marzenia Niechcianych Zwierząt" w Sędławkach. Dzięki waszym hojnym sercom podczas zbiórek organizowanych na terenie Liceum udało się nam uzbierać 1653zł. Warto dodać, że łączna suma zbiórek, które organizowałyśmy w wielu punktach na terenie Bartoszyc, wyniosła 4296,54zł.

Jeszcze raz dziękujemy!

Pamiętajmy, że warto pomagać!

informację dostarczyła Oliwia Matejek z kl. 2d

 
Dodał: Mirosław Gutowski       14 marca 2023r.
Miłośniczki zwierząt wygłaszają następne prelekcje

Grupa projektowa  "Okaż serce zwierzakowi" po raz kolejny uświadomiła uczniom, jak ważna jest pomoc naszym czworonożnym przyjaciołom. Dziewczęta swoją prezentację przedstawiły łącznie szcześciu klasom. W czasie prelekcji przekazały wiedzę na temat adopcji oraz pomagania zwierzętom tak, aby miały one godne warunki.

Dziękujemy wszystkim!

Pamiętajmy, że warto pomagać!

(na podstawie informacji dostarczonej przez Oliwię Matejek - członkinię zespołu projektowego)
 

 

 
Dodał: Mirosław Gutowski       13 marca 2023r.
II A w Olsztynie

  

 8 marca uczniowie klasy IIA integrowali się na wycieczce w Olsztynie. Rozwiązywanie zagadek w escaperoom-ie oraz gra w kręgle dostarczyły dużo emocji. Mimo niesprzyjającej aury licealiści podziwiali też Zamek Kapituły Warmińskiej. Do domu wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni.

p. prof. E. Reut

  

 
Dodał: Ewelina Story       9 marca 2023r.
Licealistki realizują swój program Zaburzon.ED - 9.03.2023

Uczennice naszego Liceum: Natalia Danków, Zuzanna Turuta, Oliwia Maćkowska, Zuzanna Wszoła i  Maja Kozoń zaprezentowały się dzisiaj po raz pierwszy w Liceum w swoim programie Zaburzon.ED, który wpisuje się w ogólnopolską olimpiadę "Zwolnieni z Teorii". 

Prelengentki w sposób gruntowny zaprezentowały licealistom zagadnienia dotyczące problemów z odżywianiem, rodzaje zaburzeń odżywiania, oraz informacje, gdzie szukać pomocy w przypadku wystąpienia objawów choroby. 

Pod koniec spotkania uczniowie zgromadzeni w auli mogli sprawdzić w quizie swoją wiedzę dotyczącą omawianych zagadnień.

Opiekunem realizatorek programu jest
p.prof. Katarzyna Zagajewska-Sycz.


>>więcej zdjęć w fotogalerii

foto: Zuzanna Wszoła

 
Dodał: Mirosław Gutowski       9 marca 2023r.
I edycja Predator Games

zgłoszenia grup przesyłajcie na: zbigniewmielnik@lo.sisco.pl

 

 
Dodał: Zbigniew Mielnik       9 marca 2023r.
Nowy projekt ZWOLNIENI Z TEORII

 

W naszej szkole zawiązała się następna grupa licealistek, z klasy 2a, która realizuje projekt w ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z Teorii" na temat zaburzenia odżywiania. Dziewczęta podczas prelekcji uczulają swoich kolegów i koleżanki, ale również uczniów ze szkół podstawowych, jakie są rodzaje zaburzeń, jakie pierwsze objawy początków tej choroby, a także do kogo się udać, by szukać pomocy. Licealistki uświadamiają młodym ludziom, jak poważnym problemem są zaburzenia odżywiania i że nie można tego lekceważyć.

Prowadzone były już zajęcia w Szkole Podstawowej nr 3 w Bartoszycach, a  09.03.2023r. odbędą się prelekcje dla klas pierwszych w auli naszego Liceum. W projekcie biorą udział: Natalia Danków,  Zuzanna Turuta, Oliwia Maćkowska, Zuzanna Wszoła i  Maja Kozoń. 

 

Życzymy dziewczętom sukcesów w realizacji programu.

(dodano na podstawie informacji dostarczonych przez uczestniczki programu) 

foto: Zuzanna Wszoła

 
Dodał: Mirosław Gutowski       8 marca 2023r.
Miłośniczki zwierząt wygłosiły prelekcję

 Dziewczęta udzielające się w programie #zwolnienizteorii - Okaż Serce Zwierzakowi przeprowadziły 3 marca zajęcia uświadamiające uczniom potrzeby zwierząt, które są źle traktowane, oraz sposoby pomocy takim czworonogom. 

To już kolejna akcja naszych wolontariuszek w Liceum, po kiermaszu ciast, podczas którego zbierały fundusze na bartoszyckie schronisko.
Opiekunem naszych miłośniczek zwierząt jest
p. prof. Katarzyna Zagajewska-Sycz

 foto: Roksana Wasylik


 
Dodał: Mirosław Gutowski       6 marca 2023r.
Sukces naszych uczennic w Konkursie Piosenki Angielskiej

Wiktoria Kuźmowicz z klasy 1c zwyciężyła w Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej, który odbył się 3 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w Bartoszycach.

Wiktoria zdobyła uznanie komisji konkursowej, wykonując utwór Billie Eilish - Idontwannabeyouanymore.

Sasza Gricuk z kl. 4b zajęła II miejsce, wyśpiewując utwór Never Enough autorstwa The Greatest Showman Cast, a Blanka Magun z 1c otrzymała wyróżnienie za zaśpiewanie piosenki Arethy Franklin - (You Make Me Feel Like) A Natural Woman. 


Gratulujemy naszym utalentowanym uczennicom!

foto: Młodzieżowy Dom Kultury w Bartoszyacch

 
Dodał: Mirosław Gutowski       3 marca 2023r.
Uczniowie Żeroma na projekcji filmu ŁAGIER 0331

 

W ramach kilkudniowych bartoszyckich obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"  uczniowie Żeroma obejrzeli w Bartoszyckim Domu Kultury  film dokumentalny  "Łagier 0331".

Dokument ten, biorący udział w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych, rzuca światło na zapomnianą historię o sowieckim obozie śmierci, w którym w wyniku chorób,  niewolniczej pracy i wygłodzenia  zmarło kilka tysięcy Polaków, wywiezionych przede wszystkim z Wilna w 1945 roku.

Po projekcji uczniowie mieli okazję zadać pytania twórcom filmu. Na ostatnim zdjęciu widzimy Julię Mon z klasy 3c prowadzącą rozmowę z reżyserem.

foto: za zgodą - Bartoszycki Dom Kultury

 

 
Dodał: Mirosław Gutowski       3 marca 2023r.
Narodowy Dzień Pamięci ''Żołnierzy Wyklętych''

W środę 1 marca na bartoszyckim cmentarzu komunalnym odbył się apel pamięci ku czci Poległych z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Na uroczystość przybyły władze miasta, przedstawiciele instytucji, mieszkańcy oraz poczty sztandarowe służb mundurowych i bartoszyckich szkół, w tym oczywiście poczet sztandarowy naszego Liceum w składzie: Patrycja Lewandowska, Weronika Wysocka i Jakub Żerkowski.
------

"Żołnierze Wyklęci" w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, z bronią w ręku lub też w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Ci patrioci spędzili najlepsze lata życia w więzieniach, torturowani i poniżani. Za swoje przywiązanie do Ojczyzny zapłacili najwyższą cenę. 

 foto: za zgodą Urzędu Miasta Bartoszyce

 

 
Dodał: Mirosław Gutowski       2 marca 2023r.
P. prof. Bartłomiej Szymuś zwycięzcą plebiscytu

 
Jest nam miło poinformować, że p. prof. Bartłomiej Szymuś zwyciężył w Plebiscycie Edukacyjnym w kategorii Nauczyciel Roku szkoły ponadpodstawowej powiatu bartoszyckiego.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 23 lutego w Olsztynie, uhonorowano medalami i dyplomami nauczycieli, którzy odznaczyli się w swojej pracy pasją, kreatywnością oraz cieszą się sympatią uczniów i rodziców.

Gratulujemy!

foto: dzięki uprzejmości PCRE w Bartoszycach 
Dodał: Mirosław Gutowski       27 lutego 2023r.
Uczczenie pamięci ofiar w rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Rok temu rosyjski najeźdźca napadł na Ukrainę, bestialsko mordując jej mieszkańców nieustannie, aż do teraz.

24 lutego uczniowie Żeroma, jak i cała Polska, uczcili pamięć ofiar tej inwazji.
Dramatyczne informacje o wojnie  przekazywane uczniom  podczas apelu zostały podkreślone przez nastrojowe utwory fortepianowe zagrane przez Dawida Kucharskiego i wzruszający śpiew Gabrieli Wędrowskiej.

Apel pamięci poprowadzili: Kornelia Capłap, Julia Mon i Dawid Kucharski.

więcej fotografii -->>

 

 
Dodał: Mirosław Gutowski       24 lutego 2023r.
Profilaktyka w szkole

23 lutego uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w zajęciach profilaktycznych na temat "Nowe środki psychoaktywne". Warsztaty przeprowadziła pani Magdalena Dmitruk z oświaty zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

     

p. prof. M. Kuzia

 
Dodał: Ewelina Story       24 lutego 2023r.
Żerom tradycyjnie - tłusty czwartek

Zgodnie z polską tradycją, siegającą XVIII wieku, ostatni czwartek karnawału jest dniem, w którym do woli objadamy sie słodkościami, a szczególnie pączkami.
Ten narodowy zwyczaj w naszym Liceum zechciały podtrzymać licealistki, realizujące program Zwolnieni z Teorii pod hasłem "Okaż Serce Zwierzakowi". Dziewczęta w tym dniu zorganizowały kiermasz pysznych ciast, upieczonych przez chętnych uczniów naszej szkoły, i w ten sposób zebrały kwotę 523zł. Pieniądze zostały 
przeznaczone na utrzymanie zwierząt w  pobliskim schronisku.

W programie Zwolnieni z Teorii biorą udział: Julia Bukiel(2a), Julia Ołdakowska (2a), Roksana Wasylik(2a), Magdalena Kurpiewska (2d) oraz Oliwia Matejek (2d).

foto: p. Grażyna Kordek

 
Dodał: Mirosław Gutowski       22 lutego 2023r.
Żerom od lat w czołówce

 

Nasze Liceum utrzymało

  TYTUŁ SREBRNEJ SZKOŁY  ,


ponownie plasując się na 

  11 miejscu   

 w województwie warmińsko-mazurskim  ,

w nowej edycji rankingu liceów przygotowanego przez fundację Perspektywy. 

 

Fundacja Edukacyjna Perspektywy specjalizuje się w promocji polskiej edukacji i od 25 lat tworzy ogólnopolski ranking szkół różnego typu uwzględniający m.in. wyniki matur.
  
 
Dodał: Mirosław Gutowski       14 stycznia 2023r.
Wigilie klasowe i konkurs kolęd
22 grudnia był wyjątkowym dniem, w którym oczekując na święta Bożego Narodzenia, uczniowie przygotowali klasowe spotkania wigilijne. Tradycyjnie dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia, obdarowywali prezentami i smakowali przygotowane przez siebie wigilijne potrawy przy śpiewie kolęd.  Ten przedświąteczny czas zakończył się w auli konkursem. Każda klasa  zaśpiewała zaaranżowaną przez siebie kolędę lub pastorałkę. Najlepiej zaprezentowali się uczniowie z klasy 1c, drugie miejsce zajęła klasa 2c, a trzecie 1b. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim wykonawcom!

Foto: Klaudia Wojsiat

 

 
Dodał: Mirosław Gutowski       5 stycznia 2023r.
Narodowe Czytanie 2022

 

W dwusetną rocznicę publikacji " Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, w naszej szkole zorganizowaliśmy wspólne czytanie ballady "Lilije".

 
Uczniowie klas drugich i trzecich poznali dzieło wieszcza w wielu odsłonach: wysłuchali utworu w wersji literackiej oraz muzycznej, obejrzeli także inscenizację ballady. Mieli okazję poznać talent plastyczny Michała Lidzińskiego, który wykonał plakat ilustrujący Mickiewiczowskiego bohatera.
W przedsięwzięciu wzięli udział: Julia Mon, Dominika Likszo, Natalia Mackiewicz, Bartosz Haraf, Michał Lidziński, Kacper Grygorowicz, Maciej Bykowski.
 
 
źródło informacji: SU

Narodowe Czytanie zorganizowała i uczniów przygotowała p. prof Katarzyna Zagajewska-Sycz

 

 
Dodał: Mirosław Gutowski       13 grudnia 2022r.
Wolontariusze Roku

 5 grudnia odbyła się Gala Wolontariatu 2022. Na uroczystość wręczenia wyróżnień zaproszone zostały również uczennice naszego Liceum.  

Patrycja Kruk z  klasy II B, Emilia Staśkiewicz z klasy III A oraz Karolina Bąk z klasy II C pomagały w nauce dzieciom w rodzinach zastępczych. Zostały docenione za szczególną aktywność, systematyczność i zaangażowanie.  

     

 Karolina Doskocz, Martyna Lewkowicz i Julia Kowalczyk z klasy II B. zostały wyróżnione za kilkumiesięczną pomoc niesioną uchodźcom z Ukrainy poprzez pracę w magazynie pomocy rzeczowej zwanym  "Apteką różności".  

   

Gratulujemy wyróżnionym wolontariuszkom i składamy ogromne podziękowania za Wielkie Serce.

>> Więcej informacji na stronie powiatu bartoszyckiego

p. prof. M. Kuzia
 
Dodał: Ewelina Story       7 grudnia 2022r.
PRZEGLĄD FILMÓW W LO !

 

 
Dodał: Mirosław Gutowski       30 listopada 2022r.
Świąteczny dar serca

    

Wzorem lat ubiegłych, w miniony weekend nasi uczniowie ponownie zaangażowali się  zbiórkę żywności organizowanej przez Bank Żywności oraz Caritas.

Zebraliśmy dotychczas dużo .....1496 kg, a następny weekend przed nami. Podziękowania wszystkim, którzy chcą dołożyć swoją cegiełkę aktywności w niesieniu pomocy, ludziom jej potrzebującym.
 
      
 
Dodał: Ewelina Story       29 listopada 2022r.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów

 

Najzdolniejsza młodzież z powiatów: bartoszyckiego, braniewskiego, elbląskiego, iławskiego, lidzbarskiego i nowomiejskiego spotkała się w środę 23 listopada w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Odbyła się tam uroczystość wręczenia dyplomów 62 stypendystom Prezesa Rady Ministrów.  W gronie tegorocznych stypendystów znalazł się uczeń naszej szkoły Bartosz Haraf.  Gratulujemy.

p. prof. D. Haraf

 
Dodał: Ewelina Story       28 listopada 2022r.
Spotkanie z p. Zbigniewem Lubiejewskim - naszym absolwentem i złotym medalistą olimpijskim z Montrealu
21 listopada mieliśmy przyjemność gościć zacnego absolwenta naszego Liceum, pana Zbigniewa Lubiejewskiego, który w 1976 r. w czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Montrealu  zdobył złoty medal w siatkówce. Olimpijczyk podzielił się z młodzieżą przeżyciami z tamtego okresu, gdy zdobywał laury, a także opowiadał, czym zajmuje się i jak spędza czas obecnie. Każdy mógł też dotknąć złotego medalu, który Pan Zbigniew przywiózł ze sobą.
Nasz Mistrz podarował szkole piłkę do siatkówki z autografami kolegów ze złotej drużyny, a uczniowie mieli okazję do zdobycia koszulek.

Więcej zdjęć z tego wydarzenia znajdziecie w galerii foto. 

 
Dodał: Mirosław Gutowski       22 listopada 2022r.
PTI proponuje...

 

 
Dodał: Zbigniew Mielnik       21 listopada 2022r.
KLIKNIJ I ZAGŁOSUJ NA NASZE LICEUM

 

Już niewiele zostało do zakończenia głosowania plebiscycie WYBIERAMY SZKOŁĘ ROKU ogłoszonym
przez Gazetę Olsztyńską i Polska Times

 

--> kliknij i zagłosuj na NASZE LICEUM 

 

 

 

 
Dodał: Mirosław Gutowski       19 listopada 2022r.
English Qualifications

 

 
    Po raz kolejny nasze liceum zostało certyfikowanym partnerem programu British Council Addvantage, a tym samym posiada prawo rejestrowania kandydatów na egzaminy Cambridge English Language Assessment (YLE, FCE, CAE, CPE, etc.). British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej, dlatego też członkostwo w tym programie jest dużym wyróżnieniem dla naszej placówki i może przyczynić się do jeszcze liczniejszych sukcesów naszych uczniów w dziedzinie edukacji językowej.
p.prof. Eliza Argalska
 
Dodał: Zbigniew Mielnik       3 listopada 2022r.
Wycieczka do Gdańska

   

21 października odbyła się wycieczka do Gdańska klasy 2b i 2d. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Muzeum ll Wojny Światowej, które zaskakuje atrakcyjnym przekazem historycznym. Następnie, z pomocą przewodnika zwiedziliśmy historyczną część Gdańska, poznając ciekawostki dotyczące przeszłości tego miasta. Spacer ulicą Długą doprowadził nas do galerii, w której zjedliśmy obiad. Mimo nie najlepszej pogody, dobry humor nas nie opuszczał, a autobus do samego powrotu do Bartoszyc wypełniony był śmiechem i śpiewami.

 

Karolina Doskocz 2B

        

 

 
Dodał: Ewelina Story       2 listopada 2022r.
Udział w projekcie

Szkoła bierze udział w projekcie Kulczyk Foundation i marki Rossmann „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”.

Według badań przeprowadzonych w 2020 roku przez firmę badawczą Difference, na zlecenie Kulczyk Foundation, co piąta uczennica opuszcza lekcje ze względu na brak odpowiednich środków higienicznych podczas menstruacji.

W roku szkolnym 2021/2022 programem „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” zostało objętych 96 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Zapewniono w nich roczny zapas podpasek dla uczennic. Dodatkowo w każdej szkole biorącej udział w programie funkcjonował „Wolontariat Kulczyk Foundation”, dzięki któremu uczennice promowały wiedzę o menstruacji. Dążyły tym samym do tego, by odtabuizować temat wśród swoich koleżanek i kolegów. Nauczyciele z kolei otrzymali specjalnie opracowane materiały edukacyjne dotyczące dojrzewania i menstruacji, które omawiali z uczennicami i uczniami podczas lekcji czy godzin wychowawczych.

W roku szkolnym 2022/2023 realizowana jest II edycja programu. Tym razem uczestniczą w nim 224 szkoły z całej Polski, do których łącznie trafiło ponad 1,6 miliona podpasek. Podobnie, jak w trakcie I edycji, uczennice i uczniowie angażują się w wolontariat, szerząc świadomość o tematach związanych z menstruacją. Robią to pod nadzorem pedagogów wybranych do koordynowania programu w poszczególnych placówkach. Z kolei materiały edukacyjne o dojrzewaniu i miesiączce zostały wzbogacone o nowe treści, które będą poruszane na lekcjach i godzinach wychowawczych we wszystkich szkołach objętych programem.

https://kulczykfoundation.org.pl/aktualnosci

https://kulczykfoundation.org.pl/aktualnosci/Wydarzenia

 

 

 
Dodał: Elżbieta Monkiewicz       30 października 2022r.
WIZYTA W SEJMIE RP
Dodał: Zbigniew Mielnik       28 października 2022r.
Następne NOMINACJE DO TYTUŁU NAUCZYCIEL ROKU

Redakcje „Gazety Olsztyńskiej" i „Polska Times" poinformowały nas o kolejnych kandydaturach do tytułu NAUCZYCIEL ROKU.

Nominacje otrzymały Panie:

Anna Jurgilewicz
Anna Doroszko
Edyta Kondraciuk-Pieniak
Eliza Argalska

Gratulujemy !

 
Dodał: Mirosław Gutowski       27 października 2022r.
Nominacja do nagrody SZKOŁA ROKU

 

Redakcje „Gazety Olsztyńskiej" i „Polska Times" przysłały nam bardzo miłą wiadomość: 

 

"Z przyjemnością informujemy, że Państwa szkoła została zgłoszona
przez uczniów i ich rodziców do nagrody Szkoła Roku w wielkim
Plebiscycie Edukacyjnym, który w województwie warmińsko-mazurskim
jest prowadzony przez „Gazetę Olsztyńską" i „Polska Times".

Ponadto nominację do tytułu Nauczyciel Roku otrzymali pracujący w
Państwa szkole nauczyciele: Ewa Reut, Katarzyna Zagajewska-Sycz,
Agnieszka Kędzierska, Bartłomiej Szymuś."


Cieszymy się z tej nominacji i gratulujemy wyróżnionym nauczycielom!

 

 
Dodał: Mirosław Gutowski       18 października 2022r.
75 - LECIE NASZEGO LICEUM

 Zapraszamy do fotogalerii, w której znajdziecie zdjęcia
z uroczystych obchodów jubileuszu szkoły.


-> galeria 1
-> galeria 2
-> galeria 3
-> odsłonięcie tablicy

Pobierz prezentację

 
Dodał: Edyta Kondraciuk-Pieniak       8 października 2022r.
WSPOMNIEŃ CZAR...

 

 

 

 

 

 

 foto>>>

 
Dodał: Zbigniew Mielnik       8 października 2022r.
75-LECIE NASZEGO LICEUM - ZAPROSZENIEDyrekcja, Rada Pedagogiczna, pracownicy oraz uczniowie
zapraszają
byłych nauczycieli, pracowników szkoły i absolwentów
na jubileusz 75-lecia Liceum Ogólnokształcącego
im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach
w dniach 7- 8 października 2022 r.


Program uroczystości:
7 października 2022 r.
10.00 - Msza św. w Kościele św. Brunona
11.15 - odsłonięcie pamiątkowej tablicy ufundowanej przez absolwentów
11.30 - wspólna fotografia
11.45 - Uroczyste obchody Jubileuszu 75-lecia Szkoły:
- otwarcie uroczystości, wystąpienia okolicznościowe,
- krótki program przygotowany przez uczniów
- wręczenie nagród z okazji DEN
13.30 – poczęstunek, zwiedzanie szkoły, spotkania koleżeńskie
19. 00 – bal Absolwentów w Hotelu Bartis
8 października 2022 r.
10.00 – 14.00 – szkoła otwarta dla Absolwentów
- spacer po Bartoszycach z przewodnikiem
od 19.00 – After Party w „Wirażu” – wejście za wrzutkę do puszki dla Ady Stańczyk
charytatywnie zagrają zespoły „KAYMAK” i „GUZIK”
- „Noc z Gwiazdami ŻEROMA” - karaoke

 

 
Dodał: DYREKCJA       20 września 2022r.
OLIMPIADA ASTRONOMICZNA

Planetarium Śląskie w Chorzowie zaprasza Miłosników astronomii do spróbowania swoich sił w Olimpiadzie Astronomicznej.

>> Link do naszej szkolnej podstrony z konkursami

>> Informacje o olimpiadzie na stronie Planetarium w Chorzowie


 
Dodał: Mirosław Gutowski       1 października 2022r.
Erasmus + Turcja dzień 6

    

 Ostatni dzień wymiany spędziłyśmy zwiedzając ogród botaniczny, gdzie mogłyśmy zobaczyć mnóstwo gatunków motyli z całego świata. Byłyśmy zachwycone tymi pięknymi widokami. Następnie miałyśmy okazję zwiedzić typową turecka wioskę Sille i muzeum znajdujące się w tej malowniczej miejscowości.

Na zakończenie udałyśmy się na uroczystą kolację, gdzie nastąpiło wręczenie certyfikatów. Ten piękny czas minął szybko, ale mamy nadzieję, że utrzymamy przyjaźnie z poznanymi ludźmi.
Kornelia Capłap
 
  

 

 
Dodał: Ewelina Story       16 września 2022r.
Erasmus + Turcja dzień 5

   

Czwartek rozpoczął się dla nas bardzo intensywnie. Zwiedziłyśmy Centrum Nauki w Konyi, gdzie mogłyśmy z bliska zobaczyć i zrozumieć jak funkcjonują nowoczesne technologie. Następnie udałyśmy się do planetarium. Tam obejrzałyśmy film dotyczący naszej planety i zjawisk pogodowych na niej występujących.

    

Oczywiście nie zabrakło czasu na galerię handlową, w której mogłyśmy kupić tureckie przysmaki.
Wieczorem zwiedziłyśmy stadion Konya Büyükşehir Stadyumu, gdzie na zakończenie dnia zjadłysmy kolację.
Kornelia Capłap
 
Dodał: Ewelina Story       15 września 2022r.
Erasmus + Turcja dzień 4

    

Czwartego dnia po śniadaniu udałyśmy się do szkoły, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach umuzykalniających i tanecznych. Rozpoczęłyśmy od uroczystego odśpiewania hymnów krajów uczestniczących w wymianie. Następnie uczyłyśmy się kroków tańców tureckich.

   

Po lunchu zaczęłyśmy  zajęcia malarskie, na których każdy mógł stworzyć swój obraz  oraz stwrzyć pamiątki, które z pewnością przywieziemy do Polski. Na zakończenie dnia udałyśmy się do tureckiej restauracji rybnej. 
Kornelia Capłap
 
Dodał: Ewelina Story       15 września 2022r.
Erasmus + Turcja dzień 3

   

Trzeci już dzień wymiany rozpoczęłyśmy  pysznym tureckim śniadaniem. Następnie udałyśmy się do zaprzyjaźnionej szkoły, gdzie wzięłyśmy udział w wykładach o technologiach komunikacyjnych. Zobaczyłyśmy jak wyglądają zajęcia robotyki i samodzielnie zbudowałyśmy nasze własne  roboty.

  

Miałyśmy również okazję do wzięcia udziału w wyścigach zaprojektowanych i wykonanych konstrukcji.
Dzień zakończyłyśmy wspólną kolacją i tradycyjnym tureckim kebabem.
 
Kornelia Capłap
 
Dodał: Ewelina Story       13 września 2022r.
Erasmus + Turcja dzień 2

    

Kolejny dzień wymiany rozpoczęłyśmy wizytą w szkole w mieście Konya. Miałyśmy okazję poznać turecki system szkolnictwa. Po zapoznaniu się z uczestnikami z Niemiec, Turcji i Litwy przedstawiłyśmy prezentację dotyczącą Polski i naszej szkoły. Nasi koledzy z Włoch wzięli  udział w spotkaniu w formie online, ponieważ nie udało im się przybyć . Uczestniczyliśmy także w prelekcji dotyczącej Shiny Objects Syndrom i spróbowaliśmy swoich sił w międzynarodowych, grupowych zawodach z wykorzystaniem aplikacji Kahoot .Na zakończenie dnia udałyśmy się na grilla, gdzie skosztowłyśmy tradycyjnych tureckich potraw.

   

Z niecierpliwością czekamy na kolejny dzień.
Kornelia Capłap
 
Dodał: Ewelina Story       13 września 2022r.
Erasmus+ Turcja dzień 1

      

 Pierwszy dzień pobytu w Turcji, w ramach realizacji projektu S.O.S. Shiny Objects Syndrom, został wykorzystany na wypoczynek w hotelu Grand Millenium po bardzo długiej i męczącej podróży. Ponieważ pozostali uczestnicy wymiany przyjeżdżają w niedzielę, to udałyśmy się na spacer po Konyi i miałyśmy okazję poznać tureckie smaki podczas lunchu w Kent Plaza. Przechadzka w upale okazała się dość wyczerpująca, więc schłodziłyśmy się w hotelowym basenie. Dzień zakończyłyśmy pyszną kolacją pełną regionalnych smakołyków i podziwianiem nocnej panoramy miasta. Jesteśmy gotowe na czekające na nas od jutra wyzwania.

Eliza Argalska

    

 
Dodał: Ewelina Story       11 września 2022r.
Erasmus + Niemcy dzień 5

    

Dzień 5 rozpoczęlismy zwiedzaniem Claas - globalnej firmy zajmującej się technologią rolniczą.

  

Później udaliśmy się do Klasztoru Marienfeld. Zwiedzaliśmy go w drodze powrotnej do szkoły, gdzie na zakończenie dnia  uczestniczyliśmy w  zajęciach jogi i sztuk walki Qigong. Wieczorem na uroczystej kolacji otrzymaliśmy certyfikaty.   

Kornelia Mączarska
 
Dodał: Ewelina Story       9 września 2022r.
Erasmus + Niemcy dzień 4

    

W środę prezentowaliśmy efekty naszej pracy w grupach dotyczącej szkodliwości telefonów komórkowych. Po lunchu udaliśmy się do escape roomu, gdzie spędziliśmy czas próbując uwolnić się z pokoju zagadek. Dzień zakończyliśmy dyskoteką i pizzą.

Oliwia

     

 
Dodał: Ewelina Story       8 września 2022r.
Erasmus+ Niemcy dzień 3

    

 Trzeci dzień naszej wymiany rozpoczęliśmy wykładem na temat Unii Europejskiej. Na zakończenie odbył się krótki quiz, w którym brali udział wszyscy uczestnicy projektu. Cała nasza polska grupa zajęła pierwsze 4 miejsca, a laureatką została Emilia. Następnie  w grupach  przygotowywaliśmy prezentacje o sposobach zwalczania złych nawyków związanych z  używaniem telefonow komórkowych.

   
Emila Staśkiewicz 
 
Dodał: Ewelina Story       7 września 2022r.
Erasmus + Niemcy dzień 2

   

W poniedziałek po śniadaniu w hotelu udaliśmy się do szkoły Reinhard-Mohn-Berufskolleg. Po uroczystym przywitaniu przez dyrektora wszystkie grupy:Turcja, Niemcy, Włochy i Polska prezentowały swoje kraje. 

  

Następnie zwiedzaliśmy miasto i braliśmy udział w zajęciach integracyjnych.

Julia

 
Dodał: Ewelina Story       6 września 2022r.
Erasmus + Niemcy dzień 1

       

Rok szkolny rozpoczęliśmy wymianą międzynarodową w ramach realizowanego projektu Erasmus + S.O.S. Shiny Objects Syndrom.Tym razem spotkaliśmy się w Gutersloh w Niemczech, aby kontynuować  nasze działania dotyczące uzależnień od komputerów i telefonów komórkowych. Po przylocie na miejsce mieliśmy czas na  zapoznanie się z pozostałymi uczestnikami wymiany.

p. prof. D. Haraf

  

 
Dodał: Ewelina Story       5 września 2022r.
Kiermasz podręczników
Dodał: Zbigniew Mielnik       3 września 2022r.
Pierwszoklasiści, witajcie w Żeromie!

  Dzisiejsza uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego miała nieco odmienny charakter od poprzednich. Rozpoczęła się na Placu Westerplatte, gdzie zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, władze miasta i powiatu, służby mundurowe wraz z wicemarszałkiem województwa.

  Uroczyście złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem poległych w 83 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

 

 

 

 

  Po powrocie do szkoły nowo przyjęci uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar Liceum.

  Pierwszy dzień w szkole zakończył się spotkaniami z wychowawcami klas.

foto>>>

 
Dodał: Zbigniew Mielnik       1 września 2022r.
POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

 

Rok Szkolny 2022/2023
rozpocznie się 1.09.2022 r. o godz. 830
na boisku szkolnym LO spotkaniem
z wychowawcami klas (wszystkie klasy).

 

 

 
Dodał: Mirosław Gutowski       26 sierpnia 2022r.
Spotkanie organizacyjne pierwszych klas

 

Spotkanie organizacyjne uczniów klas I
z wychowawcami odbędzie się 31 sierpnia 2022r. o godz. 900 , w czasie którego m.in. zostanie przekazana lista podręczników.  

 

 

 
Dodał: Mirosław Gutowski       4 sierpnia 2022r.

100 %

ZDAWALNOŚĆ
MATURY
W 2023r.
W NASZYM LICEUM

KONTAKT

11-200 Bartoszyce

ul. Boh. Monte Cassino 9

lo@bartoszyce.info

Sekretariat
89 762 28 59
Pokój naucz.
89 762 10 83
Biblioteka
89 762 10 84
Pedagog
89 762 10 81
ELEKTRONICZNA SKRZYNKA PODAWCZA
Rada Rodziców
konto Rady Rodziców przy LO
Bank Spółdzielczy w Bartoszycach
56 8855 0004 2001 0235 9474 0001
CERTYFIKATY