Piszą o nas media
Ze wstępnych informacji opublikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami maturalnymi i osiągnęli wynik 95% zdawalności (94,7%).
Ci, którym nie powiodło się w sesji majowej, przystąpią do egzaminu poprawkowego już w sierpniu. Życzymy im sukcesu i wierzymy, że Żerom osiągnie 100%.
Średnia zdawalność w liceach w powiecie bartoszyckim wynosi 79%,w województwie warmińsko-mazurskim 81% , a w całym kraju 84,4%.
Proszę kliknąć w dowolne zdjęcie, by zobaczyć wszystkie....
pobierz wszystkie zdjęcia spakowane
(70-lat-LO-Bartoszyce-2017.zip)
<< więcej fotografii w fotogalerii >>
Nasi uczniowie mieli właśnie taką możliwość. Pod opieką pani Doroty Haraf, odbyli sześciodniową wycieczkę do stolicy Anglii. Były to warsztaty językowe organizowane przez firmę „Atas” z Warszawy. Już sam przejazd do Londynu stanowił dla nas nie lada atrakcję. Trasa prowadziła przez Polskę, Niemcy, Holandię, Belgię i Francję - gdzie odbyła się przeprawa promowa do Wielkiej Brytanii. Londyn wywarł na młodzieży olbrzymie wrażenie. Pierwszym punktem programu było obserwatorium astronomiczne w Greenwich, gdzie oczywiście uwieczniony został na zdjęciu południk „0”. Panorama miasta ze słynnego London Eye była wręcz fascynująca! Wielość atrakcji tego pierwszego dnia dopełnił rejs statkiem po Tamizie, z którego młodzież miała możliwość zobaczyć najcenniejsze zabytki Londynu z nieco mniejszej odległości. Pobyt obfitował jeszcze w wiele niespodzianek. Młodzież miała okazję zwiedzić kilka najsłynniejszych londyńskich muzeów. Poczytać o historii świata zdwiedzając The British Museum lub zapoznać się z biologią czy historią ziemi w The Natural History Museum. Można też było nawiązać nowe cenne znajomości w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud’s. Poza tym młodzież spacerowała najsłynniejszymi londyńskimi ulicami, jak np.: Oxford Street, czy Regent Street. Podziwiała Piccadilly Cirrus, Plac Trafalgar, Westminster, Buckingham Palace, budynki parlamentu ze słynnym Big Benem, Tower Bridge i najsłynniejszy dom towarowy miasta: słynnego Harrods’a. Oprócz zwiedzania nie zabrakło czasu na naukę. Każdy uczestnik wycieczki został wyposażony w specjalny zeszyt ćwiczeń, który należało uzupełnić informacjami podanymi przez przewodnika lub znalezionymi w wyznaczonych punktach Londynu. Czasami trzeba było zapytać o coś przechodniów lub strażników muzealnych. Była to niezwykła lekcja angielskiego! Mieliśmy także okazję wziąć udział w typowo anglikańskim nabożeństwie w jednym z najbardziej znanych kościołów londyńskich- St. Paul’s Cathedral. Ostatni dzień pobytu w Londynie zakończył się zwiedzaniem twierdzy Tower. Najciekawsza była „biała wieża” z imponującym zbiorem militariów średniowiecznych, ale nie mniej interesujące okazały się klejnoty królewskie w tamtejszym skarbcu. Londyn pożegnał nas piękną, słoneczną pogodą. Przepełnieni wrażeniami wróciliśmy do Polski w sobotę 17 czerwca.
p. prof. Dorota Haraf
Michał Szaknis otrzymał zaproszenie do Warszawy na wizytę studyjną w instytucjach i firmach związanych z IT oraz cyberbezpieczeństwem.
Zaproszenie to było jedną z nagród za czołowe miejsce w konkursie "IT 2017 i Cyberbezpieczeństwo".
W zawodach brało udział 2500 uczestników z całej Polski.
Spotkanie rozpoczęło się w Ministerstwie Finansów wykładami związanymi z IT a także interesującymi informacjami, jak efektywnie studiować na kierunkach technicznych.
Następnie wraz z innymi laureatami odwiedził siedzibę polskiego oddziału Microsoft, gdzie poza merytorycznymi prezentacjami zobaczył pracę specjalistów informatycznych, ich stanowiska pracy oraz miejsca rekreacji.
Wizyta zakończyła się obiadem w restauracji, która znajduje się w siedzibie tej firmy. Posiłek był tradycyjny, niedrukowany jeszcze na drukarkach 3D :)
Następnym punktem wizyty było odwiedzenie Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego, w którym studenci tej uczelni mogą kreować nowe pomysły biznesowo-technologiczne i tworzyć START-UPy pod skrzydłami uniwesytetu.
Ostatecznie uczestnicy wizyty wylądowali w hotelu, gdzie czekała na nich regenerująca kolacja. Później była już tylko rekreacja, zwiedzanie Warszawy oraz spotkanie integracyjne.
Następnegpo dnia uczestnicy udali się do Ministerstwa Cyfryzacji, gdzie usłyszeli o nowoczesnych rozwiązaniach i projektach cyfrowych związanych z Państwem Polskim. Dowiedzieli się, że już teraz Polska przoduje w Europie w dostępie do nowoczesnych usług informatycznych dla ludności, a ma być jeszcze lepiej. Przykładem może być tutaj wniosek o dowód osobisty, gdzie cały proces wysyłania zgłoszenia jest on-line a zdjęcie możemy sobie zrobić telefonem komórkowym.
Prowadzący spotkanie zachęcali uczestników, w większości już wytrawnych informatyków i programistów, do udziału w specjalnym programie on-line, w którym mogliby tworzyć nowoczesne rozwiązania informatyczne pod kontrolą naukowców Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Finansów.
Można było odnieść wrażenie, że pracownicy wymienionych ministerstw chcieli już teraz pozyskać młodych naukowców do współpracy, oczywiście w tym też Michała.
Po podsumowaniu wizyty część uczestników zobaczyła najnowsze doświadczenia fizyczne w Centrum Nauki Kopernik.
>>> więcej zdjęć z wizyty w fotogalerii <<<
Dnia 14 czerwca w Ostródzie odbyły się Mistrzostwa Województwa WM SZS w Siatkówce Plażowej Szkół Ponadgimnazjalnych. Dziewczęta z naszej szkołyPatrycja Rydel i Alicja Kłębucka po ambitnej walce zajęły w zawodach III miejsce zdobywając brązowy medal.
Gratulujemy!
p. prof. M. Araśniewicz
W dniach 5.06 do 07.06.2017r klasa 1A gościła w Krutyni na spływie kajakowym. Co przeżyła i czego doświadczyła w 3 dniowej wycieczce jest dostrzegalne w załączonej galerii, a dodatek do tytułu newsa "...przeżyj to sam" uzupełnia moc wrażeń.
W dniach 25-26.05.2017 r. pojechaliśmy na wycieczkę do Krutyni, której główną atrakcją był oczywiście całodniowy spływ kajakowy szlakiem Krutyń – Nowy Most, podczas którego świetnie się bawiliśmy. Po powrocie ze spływu czekało na nas ognisko z kiełbaskami. W wolnym czasie graliśmy na gitarze i wspólnie śpiewaliśmy oraz graliśmy w siatkówkę. Dopisała nam pogoda i doskonały nastrój. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i uśmiechnięci. Mamy nadzieję, że w III klasie, zgodnie z tradycją naszej klasy zorganizujemy również wycieczkę klasową. Naszymi opiekunami byli prof. Robert Kozieł i Daniel Dołżycki.
Autor tekstu: Ada Wołoch
Samorząd Uczniowski ogłasza szkolną akcję pod hasłem:
ŻEROM AKTYWNIE
Jeśli chcesz włączyć się w akcję, to w dniach 12-14 czerwca:
Warunkiem wylosowania 1 z 3 atrakcyjnych nagród jest aktywny, trzydniowy udział w akcji.
Rozstrzygnięcie i podsumowanie akcji odbędzie się dnia 19 czerwca na długiej przerwie w auli.
Samorząd Uczniowski
Patryk Urbański z klasy II C dzięki doskonałej znajomości języka angielskiego z łatwością przebrnął przez 2 etapy konkursu "Pokaż nam język" i zakwalifikował się do finału krajowego. W ostatecznej rozgrywce językowej, która odbyła się w dniach 1-2 czerwca w Gdańsku wzięło udział 25 finalistów z całej Polski. Patryk po raz kolejny wykazał się ogromną biegłością językową i zajął 13 miejsce. Gratulujemy!!! |
NAJLEPSI MATEMATYCY W TYM ROKU SZKOLNYM…
Drużyna w składzie:Dawid Dopierała i Tomasz Wierciński III A oraz Mchał Szaknis II A zajęła 7 miejscewśród 35 drużyn z całego naszego województwa w konkursie„Matematyka w zarządzaniu”organizowanym pod patronatem Kuratorium Oświaty w Olsztynie. |
|
W tegorocznej edycji konkursu Kangur Matematyczny uczeń klasy IA Tomasz Kędzierski zajął |
p. prof. Ewa Reut
29 maja 2017 w auli szkolnej gościliśmy licealistów z Elbląga, którzy przystąpili do praktycznej olimpiady w ramach platformy ZWOLNIENI Z TEORII.
Zajęcia odbyły się w ramach ich projektu "Uwolnić emocje", który zajmuje się problemem zbyt dużej ilości czasu spędzanego w świecie wirtualnym. Tematyka projektu jest bardzo na czasie. Z każdej strony słychać alarmy przestrzegające przed zbyt dużą liczbą godzin spędzanych w sieci przez dzieci i młodzież.
Pomysł na ten projekt społeczny pojawił się dość spontanicznie. Przechadzając się korytarzem szkolnym spostrzegliśmy, że po obu stronach siedzą dzieci, ale nie rozmawiają ze sobą, tylko są wpatrzone w zaczarowane pudełka, czyli tablety i telefony - opowiada kierownik grupy projektowej Mateusz Radziszewski.
Projekt "Uwolnić emocje" działa drugi rok. Licealiści poprzez akcję chcą pokazać, jak ważne jest okazywanie na co dzień swoich emocji w kontaktach z drugim człowiekiem i dobrze jak nauczymy się "wylogowania do życia". Spotkanie opierało się głównie na rozmowie i wymianie poglądów.
Młodzież otrzymała naklejki i ulotki projektowe a najbardziej aktywnych nagrodzono drobnymi gadżetami.
informację przygotowała p. prof. Elżbieta Monkiewicz
23 maja 2017 w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się konkurs podsumowujący projekt "Uruchom serce bliźniemu". Prawie 300 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa wzięło udział w zakończeniu drugiej edycji. Konkurs miał na celu wykształcenie w młodych ludziach aktywnej postawy niesienia pierwszej pomocy poszkodowanym oraz przekonania, że potrafią takiej pomocy udzielać. W tym roku zmienił się regulamin i musieliśmy dokonać zmian w składzie. Mimo tego, że nowi uczestnicy nie mogli wziąć udziału w szkoleniu tak, jak to miało miejsce w zeszłym roku, to i tak nasz team w składzie: Michał Podlaszuk i Konrad Suszko zaprezentował się dobrze. Zabrakło nam 1 punktu aby przejść do finału.
informację przygotowała p. prof. Elżbieta Monkiewicz
Dnia 31 maja odbył się międzyklasowy turniej z okazji Dnia Dziecka. Samorząd Uczniowski zorganizował kilka konkurencji, w których klasy miały za zadanie między innymi zaśpiewać piosenkę, przebiec tor przeszkód czy narysować portret swojego wychowawcy. Turniej wygrała klasa IIB, na drugim miejscu uplasowała się IIC a na trzecim IC. Podczas turnieju zrobiliśmy także zdjęcie na konkurs "Bicie rekordu czytania w jednym momencie".
tekst:
Dominika Golon 2c
|
22 maja 2017 r. uczniowie klasy IIc uczestniczyli w warsztatach chemicznych prowadzonych przez pana Łukasza Spornego nauczyciela chemii z Centrum Chemii w Małej Skali. Chemia w małej skali jest techniką wspomagającą doświadczalne nauczanie chemii w szkołach i na wyższych uczelniach. Polega ona na pracy z niewielkimi ilościami substancji co zwiększa bezpieczeństwo eksperymentu i skraca czas jego przeprowadzenia. Nasi uczniowie wykonywali tą metodą różnego rodzaju doświadczenia m.in. przygotowywali roztwory do sprawdzenia barwy płomienia, reakcje zasady sodowej z siarczanem(VI) miedzi (II) z coca colą i coca colą zero.
Eksperymentowanie w małej skali zapewniło naszym uczniom informacje potrzebne do właściwej interpretacji doświadczeń i wyciągnięcia stosownych wniosków, które na pewno przydadzą się im na maturze.
p. prof. M. Kobus
Michał Szaknis zajął 13 miejsce
w Ogólnopolskim Finale Konkursu
IT oraz Cyberbezpieczeństwo 2017
W finale, który odbył się w Warszawie, brało udział 64 uczestników wyłonionych spośród 3000 z całej Polski.
Pierwsze 20 osób, rzec można laureatów, zostało zaproszonych w dniach 19-20 czerwca na wizytę studyjną w Warszawie, podczas której odwiedzą najważniejsze instytucje i firmy związane z nowoczesnymi technologiami m.in. Microsoft oraz IBM.
Gratulujemy Michałowi kolejngo sukcesu!
Zdjęcie zostało pobrane ze strony http://konkursit.irks.pl/ za zgodą Instytutu Rozwoju Kompetencji Społecznych
W minioną sobotę odbyły się Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, w których drużyna naszego liceum zajęłaI miejsce. Zawodnicy odpowiadali na pytania testowe i udzielali pierwszej pomocy na upozorowanych stacjach urazowych.
Skład drużyny: Maciej Bogel II a - kapitan, Rafał Terefeńko II a, Ignacy Bok II a, Michał Podlaszuk I a, Konrad Suszko I a.Teraz przed nami przygotowania do Okręgowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy, które zaplanowano na 18 maja.
p. prof. E. Monkiewicz
Zimny poranek 28 kwietnia 2017r. został rozgrzany Uroczystym Podsumowaniem Edukacji oraz Pożegnaniem Klas III. Drodzy maturzyści !!!
|
Weronika Lewandowska z klasy 1b zwycieżyła w tym turnieju, który sądząc po nazwie, ma w sobie coś z hiszpańskiej dynamiki. Gratulujemy naszym pasjonatom języka polskiego! inspiratorką polonistycznych poczynań młodzieży jest p. prof. Anna Doroszko |
22 kwietnia odbyły się zawody okręgowe XXXII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, do których zakwalifikowało się troje uczniów naszego liceum:Marianna Łosiewicz z kl. IIID, Patryk Hadziewicz z kl. IIID oraz Mateusz Kozłowski z kl. IIC. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w części pisemnej składającej się z 50 pytań. Następnie dwunastu najlepszych zawodników przystapiło do części ustnej. Mateusz Kozłowski znalazł się w ścisłej czołówce zawodów. Ostatecznie zajął 3 miejsce w województwie i wywalczył sobie awans do zawodów centralnych, które zostaną rozegrane w dniach 2-4 czerwca w Warszawie.
Gratulujemy Mateuszowi i życzymy powodzenia podczas eliminacji centralnych!
Już kolejny raz uczniowie naszego liceum uczestniczyli w zajęciach warszatowych na UWM w Olsztynie. Podczas zajęć pt. "Neurony-komórki o wielu obliczach" zapoznali się z technikami barwienia tkanki nerwowej oraz poznali metody stosowane w pracowni immunohistochemicznej i histologicznej. Zajęcia -"Jak funkcjonuje roślina?" -umożliwiły doskonalenie techniki mikroskopowania i preparatyki mikroskopowej. p. prof. Aneta Roś-Kozłowska |
|
Michał Szaknis został laureatem, czyli zwyciezcą
XLIII Olimpiady Wiedzy Technicznej.
Zawody finałowe zostały rozegrane we Wrocławiu, w dniach 7-9.04.2017r., w pięknym gmachu Naczelnej Organizacji Technicznej. Gratulujemy !!! |
zdjęcia: KG OWT
Karolina Szymańska z kl. 1b a Szymon Uszyński z kl. 1a - w VIII Wojewódzkim Przeglądzie Wokalnym„KOMU PIOSENKĘ”, I choć nasi licealiści nie reprezentowali szkoły, tylko placówki, w których dojrzewają muzycznie, to jednak miło mieć u nas tak utalentowanych artystów. Gratulujemy !!! |
foto: MDK Bartoszyce dzięki uprzejmości p. Danuty Zalewskiej, z-cy dyrektora MDK
Mateusz Kozłowski uczeń kl. II C został laureatem XXI edycji KONKURSU CHEMICZNEGO "WYGRAJ INDEKS" organizowanego przez Politechnikę Gdańską. Warto podkreślić, że już dziś Mateusz będąc w klasie II ma zapewniony indeks gdańskiej uczelni. Gratulujemy! p. prof. Marianna Kobus |
Nasi licealiści zaprezentowali znakomity pomysł, by odpowiednio zagospodarować teren przy wizytówkowym jeziorze Bartoszyc. Szczegóły akcji oraz debaty znajdziecie w artykule Gońca Bartoszyckiego, do którego link znajduje się poniżej.
20 kwietnia (w czwartek) pierwszy etap Konkursu IT i Cyberbezpieczeństwa 2017.
Najlepsze 64 osoby z całej Polski wezmą udział w finale ogólnopolskim w Warszawie.
Sala, w której odbędą się zawody, zostanie wskazana kilka dni przed konkursem. |
Regulamin konkursu znajduje się w poniższym linku:
https://drive.google.com/file/d/0BwjNG-vooOFedzBhb3MtSFhfNFE/view
Strona konkursu i przykładowe zadania:
http://konkursit.irks.pl/arkusze-pytan-z-poprzednich-lat/
Troje uczniów naszego Liceum wzięło udział w kolejnej edycji Konkursu Recytatorskiego "Poeta w porę odkryty": Alicja Chmiel, Julia Pietrzak, Krystian Kirwiel. Uczestnicy recytowali wiersze Grupy Literackiej "Barcja". W tym roku jury musiało wyłonić najlepszych spośród aż 35 uczniów naszego powiatu. Z wielką radością informujemy, że na podium znalazla się uczennica kl. II BAlicja Chmiel, która zdobyła trzecią lokatę.
Gratulujemy!
p. prof. A. Kędzierska
Dobiegła końca Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia w województwie warmińsko-mazurskim.
Alicja Bańka z klasy III a, która jako jedyna z naszego rejonu zakwalifikowała się do kolejnego etapu konkursu, zajęła 3 miejsce w etapie okręgowym XXV edycji tych zawodów.
Celem olimpiady było zwrócenie uwagi młodzieży na potrzebę dbania o własne zdrowie oraz promowanie zdrowego stylu życia poprzez kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych.
Laureaci etapu rejonowego Olimpiady mieli obowiązek przeprowadzenia akcji promujących zdrowy styl życia a następnie opisanie, przygotowanie prezentacji i przesłanie prac, które były podstawą do oceny przez jury.
Alicji praca została bardzo wysoko oceniona, otrzymała 13 punktów na 15 możliwych. Następnie 23 marca 2017 r. uczestnicy etapu okręgowego sprawdzali swoją wiedzę w zakresie zdrowego stylu życia pisząc test, który obejmował zagadnienia z pierwszej pomocy, higieny, prawidłowego odżywiania się, biologii oraz ekologii.
Do konkursu uczennicę przygotowała p. prof. Elżbieta Monkiewicz
Drużyna w składzie:
Michał Podlaszuk kl.1a
Konrad Suszko kl.1a
Kuba Żukowski kl. 1a
zajęła bardzo dobre, 4 miejsce w Wojewódzkim Turnieju Astronomicznym, zorganizowanym 3 kwietnia w olsztyńskim planetarium.
Gratulujemy !!!
Już teraz nasi kosmologowie zapowiadają poprawę wyniku w przyszłym roku :)
Michał Szaknis został laureatem Pomorskiego Konkursu Fizycznego"Wygraj Indeks", zorganizowanego przez Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej i tym samym m.in. zagwarantował sobie możliwość podjęcia studiów na wybranym przez siebie kierunku tej uczelni.
To już kolejny sukces Michała!
Gratulujemy !!
pod poniższym linkiem możecie zobaczyć wyniki finałowego, II etapu tego konkursu.
Michał Szaknis z kl. 2a, decyzją Komitetu Głównego OWT, został zakwalifikowany do Finału XLIII Olimpiady Wiedzy Technicznej.
Decydujące zawody odbędą się w dniach 7-9 kwietnia 2017r. we Wrocławiu.
Gratulujemy!!!
Przypominam, że Michał zajął 1 miejsce na szczeblu wojewódzkim, natomiast Mateusz Kozłowski miejsce 3.
Organizatorzy Jubileuszu 70-lecia Liceum zapraszają do udziału w konkursie literackim na fraszkę o szkole, nauczycielach, uczniach.
Regulamin:
1. Uczestnikiem może być absolwent lub uczeń naszego LO.
2. Na konkurs można przesłać od 1 do 3 fraszek.
3.Utwory muszą być zatytułowane.
4. Wysłanie podpisanego utworu jest równoznaczne ze zgodą autora na przetwarzanie jego danych w zakresie publikacji i innej formy wykorzystania jego utworu.
5. Absolwenci podają rok ukończenia LO ( i ewentualnie poprzednie nazwisko), a uczniowie klasę.
6. Decyzje jury konkursu nie podlegają zaskarżeniu i są ostateczne.
7. Wręczenie nagród odbędzie się 9 czerwca 2017 roku podczas gali 70-lecia Liceum.
Nagrodą w konkursie będzie statuetka zwana"Żeromkiem". Prace można przesyłać do 31 maja na adres kedzierska-agnieszka1@wp.pl
p. prof. A. Kędzierska
Czy kąpiel może zabić? Dlaczego zdarzało się, że kobiety zostawały ofiarami mody w sensie niezwykle dosłownym? Jak powiązać twórczość zespołu Pink Floyd z filozofią? Odpowiedzi na te oraz inne pytania poznali uczniowie klas I podczas CZWARTKÓW Z HUMANISTYKĄ – wydarzeniu organizowanemu od trzech lat przez Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Uczestników poprzednich edycji tych spotkań widywaliśmy już na korytarzach uczelni jako aktualnych studentów. Tym razem było nam miło z jeszcze jednego powodu. Wykład rozpoczynający blok zajęć humanistycznych wygłosiła nasza absolwentka – dr hab. Bernadetta Darska, która obecnie jest pracownikiem naukowym Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.
CZWARTKI Z HUMANISTYKĄ nie tylko dostarczają ciekawych wiadomości i inspirują do samodzielnego poszukiwania wiedzy, ale dają wyobrażenie o tym, co może być przedmiotem badań nauk humanistycznych oraz pozwalają doświadczyć atmosfery studiowania.
Miejmy nadzieję, że okazja do wysłuchania kolejnych wykładów nadarzy się jeszcze nie raz.
P.S. Czy wiecie, że w ciągu jednej dekady XIX wieku w Anglii 3000 kobiet straciło życie z powodu stroju? Jeśli chcecie poznać przyczynę tych zgonów, możecie zapytać o nią uczestników wykładów z klas I. ;)
1 marca odbyła się już druga w tym roku szkolnym akcja krwiodawstwa zorganizowana w naszej szkole, z niewielką pomocą uczennic z IIIC. W akcji wzięło udział ponad 30 osób – uczniów i pracowników szkoły oraz innych krwiodawców.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym i jednocześnie zapraszamy do brania udziału w kolejnych edycjach!
Ewa Krysztoszek i Julia Grodzka III C
zdjęcia Julia Grodzka
Dnia 10 marca 2017 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej. Do konkursu zgłosiło się 12 wokalistów z 7 szkół Powiatu Bartoszyckiego. Miło nam poinformować, że Karolina Szymańska zajęła II miejsce a Agata Szalast zdobyła wyróżnienie.
Gratulujemy!!
p. prof. D. Haraf
Zapraszam na zajęcia koła komputerowego (zawsze w czwartki o godz. 14.20).
Tematyką najbliższych spotkań będzie tworzenie własnego serwisu internetowego w oparciu o jeden z najpopularniejszych blogowych systemów zarządzania treścią - WordPress.
To naprawdę proste! ... Zapraszam
Drużyna w składzie: Dawid Dopierała (3a) zajęła I miejsce |
Gratulujemy !
Po kliknięciu w poniższą grafikę, zobaczycie pełną listę uczestniczących drużyn.
Michał Szaknis z kl. 2a zajął I miejsce
a Mateusz Kozłowski z kl. 2c - miejsce III
w II etapie Olimpiadzie Wiedzy Technicznej,
na poziomie województwa.
W zawodach brało udział 19 uczniów z Bartoszyc, Olsztyna, Elbląga, Kętrzyna, Giżycka, Lubawy oraz Ełku.
Jednak decyzję o zakwalifikowaniu się do III etapu podejmie Zarząd Główny OWT.
Gratulujemy !!
Miło nam zakomunikować, że Dawid Dopierała z klasy 3a dostał się do następnego, III etapu Olimpiady Fizycznej. Tym razem, w tę niedzielę, czeka go przeprawa "doświadczalna".
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Miło nam poinformować, że biorąc udział w konkursie „Projekt z klasą” znaleźliśmy się w gronie placówek, które w szczególny sposób dbają o rozwijanie umiejętności kluczowych swoich uczniów i zostaliśmy uhonorowani tytułem „Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła”. To znak, że szkoła podchodzi do edukacji w sposób nowoczesny i tworzy dobre warunki do rozwijania pasji i wspierania talentów.
p. prof. D. Haraf
Szanowni Absolwenci i drodzy sympatycy
LO im. S. Żeromskiego w Bartoszycach!
Serdecznie zapraszamy na spotkanie organizacyjne obchodów 70 lecia szkoły, które odbędzie się dnia 17 lutego o godz. 16.00 w sali nr 9.
Nasza szkoła wzięła po raz kolejny udział w MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE Best In English 2016/2017. W konkursie wzięło udział 8104 uczniów z 373 szkół, z 28 krajów Europy takich jak: Bułgaria, Szwajcaria, Rumunia, Belgia, Grecja, Węgry, Grecja, Gruzja, Austria, Niemcy, Słowenia, Włochy, Portugalia, Litwa, Szwecja, Polska, Estonia, Chorwacja, Słowacja, Republika Czeska. Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że uczeń naszej szkoły Dawid Rafalskiuplasował się na 1 miejscu w Polsce, 34 miejscu w rankingu europejskim,tym samym otrzymując voucher do wykorzystania podczas egzaminów językowych Cambridge English Exams.Wysokie 6 miejsce zajął też Maciej Lewandowski. Gratulujemy!!! Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych edycjach konkursu.
p. prof. D. Haraf |
Zajęcia z fizyki (w pracowni komputerowej)
23.01 (poniedziałek) 10.00 - 13.00
26.01 (czwartek) 11.00 - 13.00
Decyzją Komitetu Okręgowego Olimpiady Przedsiębiorczościw Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Mateusz Kozłowski z kl. II C zakwalifikował się do etapu okręgowego XII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości
Mateusz weźmie udział w następnym etapie zmagań olimpijskich w dniu 2 marca 2017r.w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie
Życzymy powodzenia.
Dawid zakwalifikował się do następnego etapu
66. Olimpiady Fizycznej jako jeden z nielicznych w województwie warmińsko-mazurskim.
Gratulujemy!!!
Jak każdego roku Samorząd Uczniowski naszej szkoły, przy współudziale wszystkich klas i pod czujnym okiem Pani Agnieszki Brzezińskiej oraz Pana Romana Kęsickiego, przygotował program upamiętniający Boże Narodzenie.
Licznie zebrana publiczność mogła przenieść się w czasy Maryi i Józefa, a następnie w konkursowych popisach, zaśpiewać przygotowane kolędy i pieśni.
Magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia, przepełniony serdecznymi uśmiechami i prezentami uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszego Liceum zaniosą wraz życzeniami SPOKOJNYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ORAZ SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU – do swoich rodzin.
6 grudnia na strzelnicy ZSP nr 1 odbyły się Mistrzostwa LO im. S. Żeromskiego w Bartoszycach w strzelaniu z karabinka pneumatycznego w postawie leżącej. W zawodach wzięło udział 13 osób; 7 zawodników i 6 zawodniczek, którzy oddali 3 strzały próbne i 10 ocenianych. Najlepszy wynik uzyskał Michał Podlaszuk I A /70pkt/, przed Bartłomiejem Nowakiem III D /65 pkt/ i Mateuszem Kozłowskim II C /56 pkt/. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Nikoletta Smoleń I C /52 pkt/, tuż za nią uplasowała się Urszula Powierża I A /49 pkt/ i Natalia Czebatorowicz III D /25 pkt/.
Organizatorem zawodów był LOK Bartoszyce. Sędzią głównym pan Janusz Stolarkiewicz.
Gratulujemy zwycięzcom !
Dnia 29 listopada 2016 roku w Węgorzewie odbyły się Mistrzostwa Rejonu II Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Siatkowej Dziewcząt.
Siatkarki z naszej szkoły w świetnym stylu pokonały rywalki zajmując I miejsce.
Gratulujemy!
Patrycja Rydel II A – kapitan
Katarzyna Koter III A
Nina Żerebna III D
Kamila Martul III A
Laura Węglicka II A
Klaudia Kuźniewska II A
Zuzanna Dobrzyńska II A
Alicja Kłębucka II B
Aleksandra Grudkowska II C
tekst: p. prof. M. Araśniewicz
Klasa I b, w ramach Obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i programu Otwarta firma, zaprosiła bartoszyckiego przedsiębiorcę - pana Zbigniewa Makarewicza, założyciela firmy STAL-GAZ.
Firma jest dobrze znana na naszym lokalnym rynku usług.
Pan Makarewicz opowiedział o przypadających na 1991 r. początkach działalności, które były bardzo trudne dla firmy. Wspomnienia okazały się wzruszające dla zaproszonego gościa.
Uczniowie zobaczyli archiwalne zdjęcia, styl tworzenia plakatów informacyjnych i poczuli klimat tamtych odległych czasów. Poznali problemy, jakim trzeba stawić czoła, by firma mogła normalnie funkcjonować. Dowiedzieli się, że odpływ młodych ludzi z Bartoszyc oddziałuje negatywnie na lokalne przedsiębiorstwa. Niekorzystnym jest też odpływ kapitału.
W spotkaniu uczestniczyła również klasa II a. Kacper Gryczko i Maciej Bogel zadawali panu Makarewiczowi interesujące biznesowo pytania.
Na zakończenie przedsiębiorca przeprowadził quiz i wręczył gadżety, torby, odblaski drogowe oraz firmowe kubki.
Pana Makarewicza powitała i pożegnała Daria Dziatłowska - gospodarz klasy I b.
Inicjatorem i patronem tego spotkania była pani prof. Danuta Kobus.
Mateusz Kozłowski z kl. II C zakwalifikował się do zawodów I stopnia 63 Ogólnopolskiej Olimpiady Chemicznej, które odbędą się 26 listopada w Zespole Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie.
Gratulujemy i trzymamy kciuki!!!
Mateusz Kozłowski z kl. 2 c oraz Michał Szaknis z kl. 2 a zakwalifikowali się do II etapu Olimpiady Wiedzy Technicznej zajmując odpowiednio 3 i 4 miejsce w województwie.
Gratulujemy!
16 listopada w naszym liceum miały miejsce obchody Święta Patrona Szkoły.Zebrani w auli, Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie obejrzeli krótką, ale interesującą prezentację sylwetki naszego patrona -"pisarza o sercu nienasyconym", a następnie wysłuchali montażu literacko-muzycznego pt. "Piękno przyrody w twórczości Stefana Żeromskiego".
Uczniowie klasy III B ukazali cztery poru roku w literackim ujęciu pisarza. Wygłaszane przez nich słowa dopełniała budująca nastrój patosu muzyka Chopina.
Uroczysty apel poprzedziło ogólnoszkolne czytanie opowiadania "Rozdzióbią nas kruki, wrony...".Wytypowani przez panie polonistki uczniowie- przedstawiciele wszystkich klas, w sposób artystyczny, odczytali fragmenty tego pięknego opowiadania.
Idea wspólnego czytania towarzyszy nam nie tylko w dniu Święta Patrona Szkoły - wystarczy przypomnieć wrześniowe "Czytanie Sienkiewicza".
Tekst p. prof. Edyta Krawczyk
Dnia 15 listopada uczniowie naszej szkoły mieli możliwość oodania krwi podczas kolejnej akcji krwiodawstwa organizowanej w auli naszego liceum, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem licealistów, nauczycieli oraz pracowników naszej placówki. Wiele osób przełamalo się i zrobiło to po raz pierwszy.
Chcielibyśmy szczególnie podziękować pani prof. Annie Doroszko oraz panu prof. Stanisławowi Kundziczowi za danie dobrego przykładu.
Tekst Joanna Wróblewska
Zdjęcia Julia Grodzka
Jak co roku młodzież naszego liceum brała udział w uroczystościach związanych z upamiętnieniem Dnia Niepodległości. Święto rozpoczęło się uroczystą Mszą Św. w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej. Obchody zakończył Apel Pamięci na Placu Bohaterów Westerplatte. |
Dnia 27.10.2016r. odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II. Uczniowie naszej szkoły zajęli I i III miejsce. |
|
I miejsce: Uczniów przygotowała Pani prof. Agnieszka Brzezińska. |
4 listopada 2016 r. w Narodowym Banku Polskim w Warszawie odbyła się Gala Klubu Przedsiębiorczych Nauczycieli IMPULS 2016. Narodowy Bank Polski już po raz jedenasty nagrodził nauczycieli i uczniów za aktywny udział w realizacji projektów edukacyjnych z zakresu ekonomii, finansów i przedsiębiorczości.
Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły Laura Butwiło i Hubert Muzyka zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu na krzyżówkę ekonomiczną.
Podczas Gali zostały także wręczone nagrody najbardziej aktywnym nauczycielom Pani Danuta Kobus po raz kolejny została najlepszym nauczycielem przedsiębiorczości w województwie warmińsko-mazurskim.
tekst, zdjęcia, organizacja, opieka |
W naszym liceum w poniedziałek 10 października zagościły roboty, które zostały wykorzystane podczas warsztatów z kodowania. Zadaniem młodych ludzi było stworzenie programu do sterowania Finchem - robotem. Można go było zaprogramować tak, by poruszał się we wszystkich kierunkach, świecił i reagował na światło. Na zakończenie spotkania wszystkie roboty wzięły udział w wyścigu w labiryncie ułożonym z książek i pudełek - musiały ominąć wszystkie przeszkody i jak najszybciej dotrzeć do celu. Warsztaty odbyły się dzięki udziałowi w projekcie „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”, do którego Liceum Ogólnokształcące zakwalifikowało się jako jedna ze stu instytucji w całej Polsce. Celem tego przedsięwzięcia jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. |
W niedzielę 09 października będziemy obchodzili DZIEŃ PAPIESKI, pod hasłem: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. W Sanktuarium św. Brunona w przyszłą niedzielę o godzinie 15.00 odbędzie się koncert pt.:ŚPIEWAMY DLA PAPIEŻA. Wystąpią chóry parafialne i schole z parafii bartoszyckich, oraz soliści. Serdecznie zapraszamy. W Dzień Papieski mamy okazję wspomóc Fundację: DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA, która przyznaje stypendia dzieciom i młodzieży szczególnie uzdolnionym, ale pochodzącym z biednych rodzin. |
Dnia 16 września 2016 roku uczniowie klas pierwszych stali się "pełnoprawnymi" członkami społeczności uczniowskiej LO.
W dniach 5 i 6 września pierwszoklasiści pod okiem wychowawców, pani pedagog i doradcy zawodowego integrowali się w ośrodku kolonijno-wypoczynkowym "Kulka". Podczas zaproponowanych zajęć programowych takich jak: Akcja Integracja, Gra Enigma, Segway, Mega Gry Planszowe - Mega Jenga i Mega Scrable, Ścianka Wspinaczkowa, Gra Uwolnić VIPa, Dyskoteka mieli okazję, w przyjaznej i radosnej atmosferze, poznać się, pokonać własne słabości oraz odkryć nowe możliwości.
Dnia 2 września w auli szkolnej odbyła się projekcja filmu pt. "Pilecki" z udziałem reżysera Mirosława Krzyszkowskiego oraz odtwórcy głównej roli Marcina Kwaśnego.
Na widowni wśrod licznie zgromadzonych widzów znaleźli się lokalni politycy z wicestarostą panem Zbigniewem Nadolnym, przedstawiciele Solidarności, duchowieństwa, IPN-u oraz dyrekcja, nauczyciele i młodzież naszego liceum.
Po filmie odbyla się prawie dwugodzinna dyskusja poświęcona osobie Witolda Pileckiego. Po spotkaniu można było kupić książki z autografami reżysera i aktora.
tekst p. prof. Jarosław Jarosz
zdjęcia Julia Pietrzak II B
Zapraszamy na zajęcia koła komputerowego. Pierwsze spotkanie 15 września na 8 godzinie lekcyjnej (1420)
Na zajęciach m.in:
Młodzież naszego liceum aktywnie włączyła się do akcji narodowego czytania powieści Henryka Sienkiewicza "Quo vadis". Wolontariusze zapoznali pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej z wybranymi fragmentami tego utworu. Żywe pochodnie, okrutny Neron, szczera miłość Winicjusza i Ligii, spotkanie Piotra z Jezusem, przerażający pożar Rzymu... Te i inne sceny wzruszyły słuchaczy, którzy zaprosili licealistów do kontynuowania we wrześniu czytania powieści. Ta idea bardzo spodobała się również p. Dyrektor DPS, która gorąco potwierdziła zaproszenie i podziękowała młodzieży za miłe, sobotnie spotkanie.
p. prof. Agnieszka Kędzierska
Idea narodowego czytania powieści Henryka Sienkiewicza jest aktualna także wśród młodzieży naszego liceum. W pierwszym dniu nauki uczniowie chętnie odwiedzali bibliotekę szkolną, gdzie trwała głośna lektura słynnego "Quo vadis". Nie jest to powieść zapomniana - niektórzy czytali ją w gimnazjum i omawiali pod kierunkiem nauczyciala polonisty, inni sami sięgnęli po tę lekturę i nie żałują. Dziś przekonywali kolegów, że warto po tę niezwykłą książkę sięgnąć po prostu dla samego siebie. Takie czytanie jest przecież najprzyjemniejsze - dla własnej przyjemności...
p. prof. Agnieszka Kędzierska
Podczas inauguracji nowego roku szkolnego, który jak w całej Polsce miał miejsce 1 września, złożyli ślubowanie na sztandar Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, uczniowie klas pierwszych. W bieżącym roku szkolnym rozpoczyna naukę 98 pierwszoklasistów, tworząc trzy klasy pierwsze. Opiekę nad nimi powierzono p.prof. Ewelinie Story - IC, p.rof. Mirosławowi Gutowskiemu - IB i p.prof. Zbigniewowi Mielnik.
Refleksyjne słowa i błogosławieństwo duszpasterskie skierował do uczniów ks. Jarosz - proboszcz parafii św. Brunona, w krórych wskazał młodym ludziom na dar życia w wolnej od wojen, niepodległej i bezpiecznej Polsce!
Pani dyrektor prof. Anna Jurgilewicz, w imieniu społeczności nauczycielskiej, złożyła gratulacje p.prof. Danielowi Dołżyckiemu z okazji obchodów 20 lecia pracy zawodowej.
W imieniu samorządu szkolnego nowych uczniów przywitała życzeniami przewodnicząca - Dominika Buraczewska, która zapewniła nowych kolegów i koleżanki o wsparciu, na jakie mogą liczyć ze strony starszych uczniów.
Wszystkim naszym uczniom i nauczycielom i pracownikom administracji życzymy sukcesów w nowym roku szkolnym, a naszym rodzicom uczniów klas pierwszych satysfakcji i przekonania, że skierowali swoje dzieci do "najlepszego Liceum w mieście!"
Uwaga uczniowie klas I
Na obóz integracyjny wyjeżdżamy w poniedziałek (5.09) o godz. 830
z parkingu przy ul. Turkowskiego.