W piątek 24 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie, w ramach akcji "Odblasków noszenie ma duże znaczenie", z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Kinkajmach oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej w Bezledach. Przekazali oni wiedzę na temat bezpieczeństwa pieszych na drogach publicznych poza obszarem zabudowanym, a także informację o konieczności noszenia elementów odblaskowych, które powinny być nieodłączną częścią naszego ubioru. Pamiętajmy, że noszenie odblasków świadczy o naszej dojrzałości i świadomości na temat bezpieczeństwa.
p. prof. D. Haraf
![]() | W piątek 17 listopada w sali konferencyjnej Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczestnikom Powiatowego konkursu literackiego dla miłośników języka angielskiego. Wyróżniona została Zuzanna Ziemacka z kl. 3d, a Karolina Szulżycka z kl. 2d zdobyła tytuł zwycięzcy. Serdeczne gratulacje! p. prof. E. Argalska |
Dnia 26 października w auli szkolnej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie na temat transplantologii i donacji, zainspirowane wyjazdem naszych uczennic na konferencję Transplant Summit Poland do Katowic, ufundowanym przez fundację Dwie Głowy.
Hasłem przewodnim były słowa “Twoje Tak ma Moc”.
Podczas spotkania rozmawialiśmy z ekspertami z różnych dziedzin: panią psycholog Wiolettą Wasilewską, panią Bogumiłą Król (z którą połączyliśmy się online), koordynatorem transplantacji ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz księdzem Łukaszem Długoszem.
Mieliśmy również okazję dowiedzieć się o operacji przeszczepienia zmodyfikowanego serce świni człowiekowi, przeprowadzonej przez profesora Roberta Montgomery.
Niezwykle wzruszająca historia, opowiedziana przez panią Annę Jodko, skłoniła nas do refleksji. Warto rozmawiać z najbliższymi na temat donacji, aby móc podejmować ewentualnie słuszne decyzje w przyszłości.
Poruszającym podsumowaniem była piosenka napisana przez Blankę Magun i Hannę Bartosewicz i wykonana przez nasze koleżanki.
Wiktoria Basak
W dniach 27-29 września uczennice klasy 4C wraz z P. Anetą Roś-Kozłowską uczestniczyły w konferencji Transplant Summit Poland w Katowicach. Konferencja miała na celu rozpowszechnienie i zbliżenie nam tematu transplantologii u dzieci.
Olga Łunio |
Zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego, 2 i 3 listopada 2023r. są dniami wolnymi od zajęć.
W załączeniu zarządzanie dyrektora o dniu wolnym za święto przypadające w sobotę.
My też byliśmy, słuchaliśmy i śpiewaliśmy.
#DZIEŃŚWIADOMOŚCI to ważna kampania społeczna dotycząca zdrowia psychicznego.
Warto było dowiedzieć się o przyczynach takich schorzeń, ich przebiegu, czy sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach. A każdy z nas takie przeżywa. Rzeczywistość to nie jest wykreowany i przekoloryzowany świat wirtualny.
👉Potrzebujesz pomocy? To nie Twoja słabość, ale siła! Zwróć się do bliskich lub zaufanych osób.
👉Widzisz potrzebującego pomocy? Nie bagatelizuj sprawy. Porozmawiaj. Po prostu bądź!
Tylko tyle i aż tyle
Samorząd Uczniowski
Akcję w BDK prowadził Mateusz Szymkowiak, znany i lubiany redaktor TVP
Fotografia: BDK Bartoszyce
Dnia 17 października nasze uczennice rozegrały powiatowy turniej piłki siatkowej dziewcząt.
Dziewczyny zajęły 1 miejsce i zdobyły awans do kolejnego etapu zawodów!
Skład drużyny: Aleksandra Cieślak, Klaudia Wojsiat, Wiktoria Topczyłko, Daria Rozmysłowicz, Laura Chruściel, Aleksandra Wiśniewska, Marika Pleńska, Judyta Wasek, Julia Harhaj oraz Karolina Mandywel.
Gratulujemy i życzymy sukcesów na dalszych etapach!!
Informacja zaczerpnięte z profilu fb Samorządu Uczniowskiego.
foto: p. Tomasz Tatol
13 października społeczność Liceum świętowała Dzień Edukacji Narodowej. Samorząd Uczniowski! |
|
Fotorelacja:
p.prof. EK Pieniak
Maja Izdebska 3b
NIEBIESKA SZKOŁA I NIEBIESKI KONCERT 29 września w naszej szkole odbędzie się mnóstwo |
Uczniowie klas czwartych i trzecich naszego Liceum w piątek 8 września wyruszyli na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Głównym celem było zwiedzanie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Starego Miasta w Warszawie. Przed wejściem na teren obiektów sejmowych każdy musiał przejść szczegółową kontrolę bezpieczeństwa. Po gmachu parlamentu licealiści poruszali się w towarzystwie pani przewodnik, która m.in. w sali obrad wyjaśniła zasady prawa wyborczego i przybliżyła aspekty poselskiej pracy. Następnym etapem wycieczki był spacer ulicą Nowy Świat i Krakowskim Przedmieściem w kierunku Zamku Królewskiego i Starego Miasta oraz zwiedzanie Starówki. Naszemu wyjazdowi towarzyszyła przepiękna, letnia i wyjątkowo ciepła pogoda. Przed północą zameldowaliśmy się z powrotem w Bartoszycach.
Wyjazd pomógł zorganizować i całkowicie sfinansował Pan Poseł Adam Ołdakowski, któremu bardzo dziękujemy. Bardzo dziękujemy |
6 września uczniowie klas pierwszych: matematycy i humaniści udali się wspólnie z wychowawcami oraz p. Danutą Kobus, p. Joanną Ciechomską i p. Iwoną Borkowską na zajęcia integracyjne do Dworku Dębówko. Integracji sprzyjała piękna pogoda, zajęcia przeprowadzone przez opiekunów oraz pieczenie kiełbasek i pianek na ognisku.
|
W naszym Liceum 4 września uroczyście został zaingurowany nowy rok szkolny 2023/2024.
Powodzenia!
|
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 -
- 4 września o godz. 9.00 na boisku szkolnym.
Obecność obowiązkowa.
Nie zapomnijmy o stroju galowym.
Serdecznie zapraszamy uczniów przyjętych do klas pierwszych na spotkanie z wychowawcami, które odbędzie się 31 sierpnia o godzinie 9.00 na boisku szkolnym.
Do zobaczenia!
Trudy roku szkolnego już za nami. W miłej atmosferze i przy ładnej pogodzie 314 uczniów naszego Liceum udało się na zasłużony - wakacyjny odpoczynek. Świadectwa już rozdane, nagrody, wyróżnienia wraz z życzeniami BEZPIECZNYCH WAKACJI przenoszą nas myślami do dwóch miesięcy beztroski i wakacyjnych przygód.
WSZYSTKIM ŻYCZYMY UDANYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI!
Fotorelacja z tego dnia autorstwa Mateusza Bąka.>>>
W piątek dnia 16 czerwca w naszej szkole odbyła się prozdrowotna akcja pod hasłem ,,Rowerem do szkoły,,. W tym dniu jednośladem do szkoły dotarło około 100 osób. Celem akcji było promowanie transportu rowerowego, picia wody mineralnej jako alternatywy dla napojów energetycznych i słodkich.
Młodzież prowadząca uświadomiła wszystkim, że uczniowie, którzy aktywnie docierają do szkoły-rowerem lub pieszo, są bardziej skoncentrowani podczas lekcji, lepiej chłonął wiedzę i robią szybsze postępy w nauce niż ci, którzy dojeżdżają komunikacją miejską lub są dowożone samochodem.
Z przeprowadzonej w ramach akcji ankiety wynikało, że 49,8% dociera samochodem/autobusem, 40,5% pieszo a 9,8% rowerem. Mamy nadzieję, że nasz głos, który był słyszalny dzięki telewizji Bart-Sat, zachęcił młodzież oraz osoby spoza szkoły do poruszania się rowerem, oraz picia wody mineralnej, którą w tym dniu otrzymał każdy obecny. ,,Wszyscy razem- KU ZDROWIU!,,.
Cichosz Gabriela
Wernik Klaudia
Łunio Olga
>> więcej zdjęć cz.1
>> więcej zdjęć cz.2
Talenta swe fotograficzne ujawnili:
Mateusz Bąk i Dawid Szerechan
W tym roku tematem przewodnim Światowego Dnia Bez Tytoniu było hasło „POTRZEBUJEMY JEDZENIA, NIE TYTONIU!” WHO ogłasiło globalną kampanię 2023 skoncentrowaną na zrównoważonych uprawach żywności zamiast tytoniu. Uprawa i produkcja tytoniu prowadzi do długotrwałych, globalnych szkód ekologicznych i zmiany klimatu, a także odgrywa kluczową rolę w określaniu przyszłości rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego.
Chcieliśmy mieć wkład w oczyszczanie środowiska z papierosowych niedopałków, zebraliśmy grupę, złapaliśmy plastikowe butelki i podjęlismy wezwanie.
DLACZEGO JEST TO TAK WAŻNE ?
4,5 biliona niedopałków rocznie trafia do ekosystemu - na ziemię w miastach, lasach, plażach. Kończą swój żywot w morzach czy oceanach.
Z niedopałkami mamy gigantyczny problem, bo większość palaczy nie traktuje ich jak śmiecia. Głupio wyrzucić plastikową butelkę na ziemię przy znajomym. Ale niedopałka już nie.
A to jest odpad, śmieć. I to toksyczny!
Niedopałki papierosów stanowią 30-40% ze wszystkich śmieci znajdowanych w miastach czy plażach (raport WHO), zawierają nawet 4000 toksycznych związków chemicznych i stanowią zagrożenie dla ekosystemu - zwierząt, ryb, ludzi. Czas rozkładu niedopałka to nawet 10 lat, w zależności od rodzaju podłoża. Dlaczego tak długo? Głównym problemem jest syntetyczny octan celulozy w filtrze.
Zbieranie niedopałków pomaga w ochronie oceanów przed szybko postępującym zanieczyszczeniem. Mimo, że oceany są odpowiedzialne za wytwarzanie 50-85% tlenu w ziemskiej atmosferze, traktujemy je jak zbiorniki na nasze najgorsze odpady - plastikowe słomki, siatki, a także niedopałki papierosów. Ocenia się, że około 80 procent wszystkich petów ląduje w morzach i oceanach.
Przełomowe badanie na temat toksyczności niedopałków wykazało, że zaledwie jeden niedopałek zamoczony w wodzie przez 24 godziny może zatruć litr wody, sprawiając, że będzie on toksyczny dla ryb. Połowa ryb przebywających w takiej wodzie ( zarówno słodko- jak i słonowodnych) umiera od nadmiaru toksyn.
Nie wszystkie niedopałki trafiają jednak do oceanu. Niektóre z nich pozostają na naszych ulicach, gdzie mogą zostać podniesione i spożyte przez zwierzęta ze skutkiem śmiertelnym. Niedopałek papierosa, których przecież pełno w piasku, może z łatwością trafić do buzi dziecka.
Zaskakuje fakt, że większość petów ląduje w odległości trzech metrów od popielniczki. Oznacza to, że głównym problemem nie jest brak pojemników na niedopałki, ale powszechne przyzwolenie na wyrzucanie ich na ziemię. Jeśli chcemy ograniczyć ilość papierosowych śmieci, musimy przede wszystkim zmienić sposób myślenia.
W dniu 12 czerwca, korzystając z pięknej pogody, wybraliśmy się na piknik matematyczny do Dworku Dębówko. Rywalizacja była wyjątkowo zacięta. Wycieczka, nie tylko rozwijała umiejętności matematyczne i logiczne, ale również integrowała po raz kolejny naszą klasę. Było ognisko z kiełbaskami, graliśmy w beczkę oraz korzystaliśmy z atrakcji Dworku Dębówko. Był to bardzo udany dzień. Natalka 1A |
1 i 2 czerwca klasy 2b oraz 2d spędziły w Warszawie. Po obiedzie w Złotych Tarasach obejrzeliśmy w teatrze Capitol multimedialny musical "Kongo" poruszający problemy współczesnej młodzieży. Następnego dnia zwiedziliśmy Cosmos - interaktywne muzeum iluzji. Próbowaliśmy znaleźć wyjście z lustrzanego labiryntu, odważyliśmy się na spacer przez wirujący tunel pełny błyskających świateł oraz podziwialiśmy ponad 50 eksponatów dotyczących czasu i przestrzeni. Zwiedzanie zakończyliśmy spacerem po Fabryce Norblina - zrewitalizowanym terenie przemysłowym na warszawskiej Woli.
Kornelia Mączarska
Piętnastu finalistów naszej szkoły świętowało sukces podczas gali Wielkiego Finału ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” w Warszawie.
Wisienką na torcie było afterparty w Teatrze Palladium.
Wielki Finał to rokroczne ogólnopolskie wydarzenie, organizowane z myślą o uczestnikach olimpiady, którzy zrealizowali projekty społeczne. Piętnastu uczniów naszej szkoły zdobyło tytuły finalistów oraz międzynarodowe certyfikaty: Projekt Management Principles i Marketing Management Principles.
Grupy projektowe Zaburzon.ED, Wyrzutki, Okaż Serce Zwierzakowi podjęły różnorodne działania na rzecz środowiska lokalnego, a ostatnia z nich, z najwyższą ilością punktów, otrzymała nagrodę Brązowego Wilka za najlepszy projekt w szkole.
Dziękujemy Radzie Rodziców za dofinansowanie naszego wyjazdu.
Zapraszamy uczniów naszego Liceum do utworzenia jednej grupy konkursowej.
Zgłoszenia proszę przesyłać na:zbigniewmielnik@lo.sisco.pl
25 i 26 maja klasy ID i IIIA miło i wesoło spędzały czas na wycieczce do Krynicy Morskiej i Gdańska. Oprócz ciekawostek turystycznych, jak np. Wielbłądzi Garb czy przekop Mierzei, nie brakowało gier i zabaw integracyjnych na plaży oraz podczas wspólnego grillowania. Drugi dzień wycieczki to atrakcje naukowe pokazy i zajęcia laboratoryjne Bałtyckiego Festiwalu Nauki na Politechnice Gdańskiej. Szkoda, że to co miłe tak szybko się kończy.
p. prof. A. Kędzierska
![]() | Klasa 2c przy wsparciu klasy 3c wyjechała do Piecek, by tam na łonie przyrody, pośród pięknych krajobrazów, w bliskości lasu i dostępie do jeziora Wągiel nabierać sił do zmagań w końcówce roku szkolnego. Głównym jednak wydarzeniem podczas wypoczynku był dwudniowy spływ rzeką Krutynią. Pierwszego dnia licealiści płynęli z Krutynia do Rosochy, drugiego zaś z Ukty do Nowego Mostu. A całej 3-dniowej rekreacji towarzyszyła przepiękna pogoda. |
| 19 maja w Białymstoku w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej odbył się finał konkursu - Internetowa Liga Łamigłówkowa. Amelka kl. 1A |
Znamy już wyniki XXXII Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny 2023. Miło nam zakomunikować, że wyróżnienie w tegorocznym konkursie uzyskał Bartosz Słodkowski z klasy 1 a. Uczennicy klasy 2 d Hanii Owczarek zabrakło 0,25 pkt to wyróżnienia. Wszystkim gratulujemy ogromnej wiedzy, odwagi i zaangażowania. |
Centrum Popularyzacji Matematyki "Signum" przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej od siedmiu lat organizuje konkurs - Internetowa Liga Łamigłówkowa. Konkurs trwał od grudnia 2022 do maja 2023 i polegał na cotygodniowym rozwiązaniu łamigłówki matematycznej. W konkursie tym z naszej szkoły wzięło udział 9 uczniów klasy matematycznej 1A. W gronie dwudziestu finalistów z całej Polski znalazła się Amelia Warmachowska. Amelka już w piątek 19 maja będzie walczyła w Białymstoku o tytuł laureata. Trzymamy kciuki!!!
Metody aktywizujące są dużą siłą stymulowania aktywności uczniów i nauczycieli, doskonalenia przydatnych umiejętności, kształtowania przeróżnych kompetencji kluczowych.
Są najbardziej efektywnymi metodami w pracy z uczniami. Maksymalnie angażują uczniów, stwarzają przestrzeń do kreatywnych działań i umiejętności rozwiązywania problemów, a przede wszystkim dają szansę na inicjatywność i współdziałanie.
Najbardziej angażującą metodą aktywizującą uczniów są stacje zadaniowe.
Metoda ta polega na rozwiązywaniu przez uczniów różnych zadań, poprzez praktyczne działanie
Uczniowie z klasy matematycznej - 1a przez tydzień pracowali w grupach na lekcjach matematyki rozwiązując stacje zadaniowe, zadania otwarte i zamknięte z poziomu podstawowego i rozszerzonego z działu - funkcja liniowa. Rywalizacja między grupami była zacięta.
26 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bisztynku odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Nasi uczniowie godnie reprezentowali naszą Szkołę i zajęli najwyższe miejsca na podium. Bartłomiej Harhaj zajął I miejsce i awansował do etapu wojewódzkiego. Natomiast Kacper Subotowicz zajął II miejsce. Gratulujemy!!!
Po napisaniu testu, uczestnicy wraz z opiekunami zwiedzili Izbę Historyczno-Muzealną "SEZAM".
3.05.2023r. nie mogło zabraknąć na Placu Konstytucji 3 Maja w Bartoszycach pocztu sztandarowego naszej szkoły.
Informację przygotowała p.prof.Dorota Haraf |
Piątek 28 kwietnia był przepełniony podziękowaniami dla dyrekcji, nauczycieli i rodziców od uczniów klas czwartych, którzy po raz ostatni usłyszeli dźwięk szkolnego dzwonka. Tym samym pożegnaliśmy 57 tegorocznych absolwentów naszego Liceum, którzy są pierwszym rocznikiem po przywróceniu ośmioklasowej szkoły podstawowej.
Przed nimi najdłuższe wakacje, które poprzedzone będą egzaminem dojrzałości, rozpoczynającym się 4 maja maturą z języka polskiego.
Wszystkim absolwentom gratulujemy ukończenia szkoły średniej i życzymy jak najlepszych wyników na maturze!
26 kwietnia zakończyły się rozgrywki czwartej drużyny ŻeromBart w składzie:
Drużyna pod kierownictwem Cypriana Tyszeckiego z klasy 1a zajęła wysokie 35 miejsce, na 1024 w swojej kategorii.
Ostateczny wynik wszystkich czterech drużyn naszego Liceum uplasował się na 280 miejscu w Polsce.
Gratulujemy uczestnikom tegorocznych rozgrywek, w których wzięło udział 16 uczniów z klas pierwszych i drugich naszej szkoły. Kolejne rozgrywki już za rok.
25 kwietnia uczniowie uczący się języka francuskiego zwiedzili w Centrum Polsko-Francuskim w Olsztynie interaktywne wirtualne muzeum Micro-Folie. Projekt prezentuje zbiór ponad 2000 zdigitalizowanych dzieł sztuki, wielu znanych muzeów i instytucji. Po wirtualnej wycieczce i poznaniu arcydzieł z różnych dziedzin (sztuki piękne, architektura, osiągnięcia naukowe, spektakle i występy na żywo…) czekała na wszystkich interaktywna zabawa na tabletach z wybranymi dziełami sztuki.
22 kwietnia uczniowie naszej szkoły z klasy 1a wraz z nauczycielami p. Eweliną Story i p. Edytą Kondraciuk - Pieniak włączyli się do akcji "Sprzątanie świata" zorganizowanej przez Urząd Miasta Bartoszyce. Po krótkim przypomnieniu przez pracownika urzędu zasad segregacji śmieci, zaopatrzeni w rękawice i worki kierowaliśmy się wyznaczoną trasą. Do nas należało uprzątnięcie ścisłego centrum miasta. Ilość śmieci w zaułkach była porażająca. -- >> więcej fotografi << -- |
![]() | 18 kwietnia 21 osób z klas I wzięło udział w konkursie z języka angielskiego The Big Challenge. Pierwszy konkurs tego typu miał miejsce we Francji w 1998 roku. Dziś skupia ponad 630 000 uczestników ze szkół w całej Europie. W tegorocznej edycji również nasi uczniowie dołączyli do tego językowego wyzwania. Czekamy z niecierpliwością na wyniki. p. prof. D. Haraf |
| We wtorek 18 kwietnia 2023 r. w Warszawie odbył się finał ogólnopolskiego turnieju wiedzy pt. "Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej". Zawody odbywały się w gmachu Senatu RP, a gospodarzem całego wydarzenia był Marszałek Senatu pan Tomasz Grodzki. Nasz okręg reprezentowała Aleksandra Kozieł uczennica klasy III b, która zajęła wysokie siódme miejsce. Społeczność uczniowska gratuluje Oli tak wspaniałego sukcesu. |
Ogólnopolski turniej wiedzy pt. „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej” jest organizowany pod patronatem Marszałka Senatu RP z okazji 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP przypadającej 28 listopada 2022 r.
Organizatorem turnieju jest Kancelaria Senatu przy współpracy z biurami senatorskimi oraz szkołami.
W poniedziałek 3 kwietnia 2023 r. odbyły się w Elblągu zawody okręgowe tego turnieju.
Gospodarzem tego etapu turnieju był senator Jerzy Wcisła.
Naszą szkołę reprezentowali:
Aleksandra Kozieł z klasy III b oraz Michał Wach z klasy IV b.
Nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni - Aleksandra zajęła I miejsce, a Michał II miejsce. Zgodnie z Regulaminem Komisja okręgowa zakwalifikowała jednego uczestnika do turnieju finałowego. Tą osobą jest Aleksandra Kozieł.
Etap ogólnopolski (Finał) turnieju odbędzie się 18 kwietnia 2023 r. w gmachu Senatu RP w Warszawie.
Gratulujemy uczniom oraz opiekunowi panu Romanowi Kęsickiemu.
Matematyka jest pojęciem abstrakcyjnym a młodym ludziom trudno jest ją zrozumieć i powiązać z codziennym życiem. Jednak dla uczniowiów z klasy matematycznej 1a pojęcia i działania matematyczne nie są skomplikowane. Pod opieką merytoryczą pani Edyty Kondraciuk Pieniak i językową pani Doroty Haraf włączyli się oni bowiem w prace projektowe "Digitalization of Math" dotyczące cyfryzacji matematyki. Dzięki realizacji poszczególnych zadań w formie cyfrowej i z użyciem różnych narzędzi interaktywnych młodzież będzie w ciekawy, angażujący i pobudzający do rozwoju sposób bawić i uczyć się jednocześnie. Zadania realizowane w języku angielskim będą dotyczyć funkcji matematycznych, które występują w programie nauczania szkół partnerskich z Włoch, Chorwacji, Turcji i Polski. Pierwsze spotkanie odbyło się online i młodzież miała możliwość zapoznać się z koleżankami i kolegami ze szkół z zagranicy. |
29 marca w Komendzie Powiatowej PSP w Bartoszycach odbyły się eliminacje miejskie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Naszą szkołę godnie reprezentowali Adrianna Harhaj II B, Bartłomiej Harhaj IV A i Kacper Subotowicz IV A.
Bartłomiej wygrał etap miejski, Kacper uplasował się tuż za nim, na II miejscu. Bartek i Kacper zakwalifikowali się do do etapu powiatowego, który odbędzie się 26 kwietnia w Bisztynku. Gratulujemy i życzymy powodzenia!
15 marca uczniowie klas trzecich skonfrontowali się z realiami studenckiego życia, odwiedzając Uniwersytet Gdański. Na uczelni odbywały się Dni Otwarte, podczas których młodzież uzyskała odpowiedzi na nurtujące pytania. Miała także okazję zwiedzić Wydział Nauk Społecznych, zapoznać się z ofertą poszczególnych kierunków, posłuchać wykładów prowadzonych przez kadrę UG, czy porozmawiać ze studentami o ich odczuciach i wrażeniach. W trakcie wędrówki po wydziale młodzież napotykała absolwentów “Żeroma”, którzy zdecydowali się przedłużyć swoją edukację właśnie na Uniwersytecie Gdańskim. Odwiedziny na UG z pewnością ułatwią uczniom wybór ścieżki życiowej, przed którym staną już za rok.
Po zwiedzaniu wydziału trzecioklasiści udali się do galerii Forum i na Stare Miasto, aby zjeść ciepły posiłek i wymienić się wrażeniami.
Ola Gryczko III B
zdjęcia Maja Bach III B
Pod takim hasłem 18 marca br. grupa wolontariuszy Liceum brała udział w zbiórce żywności w dużych marketach naszego miasta. Zbiórkę żywności o przedłużonej trwałości zorganizowała CARITAS POLSKA, której przeznaczeniem jest przedświąteczna pomoc instytucjom społecznym i osobom potrzebującym wsparcia w okresie zbliżającej się WIELKANOCY!
Kolejna okazja niesienia pomocy nadarzy się już w najbliższy weekend i aby wziąć w niej udział, należy zgłosić swój akces do p. pedagog, która koordynuje działania wolontariuszy w naszej szkole.
Z bardzo pozytywną oceną współpracy z naszym Liceum spotkała się 9 osobowa grupa wolontariuszek z klasy 1b i 2c, która od początku września bieżącego roku szkolnego cyklicznie uczestniczy w pomocy uchodźcom z Ukrainy w tzw. „aptece różnorodności” przy ulicy Wajdy w Bartoszycach.
Bardzo dziękujemy za dotychczasową pracę, poświęcony cenny czas i wsparcie potrzebujących, jednocześnie zapraszamy kolejnych wolontariuszy, chętnych do niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym.
Informujemy, że przebrnęliśmy przez rejestrację i kwalifikacje do Turnieju E-Sport.
W skład naszej licealnej drużyny wchodzą uczniowie pierwszych i drugich klas. Tym samym zamykamy listę zgłoszeń!
Pierwsze rozgrywki już 31 marca, których rezultaty można będzie śledzić na stronie: https://predatorgames.pl/punktacja-w-rozgrywkach
Uczestnikom życzymy powodzenia!
Dzięki matematyce szkolne życie uczniów "Żeroma" zostało uatrakcyjnione. 14 marca młodzież naszej szkoły celebrowała “Międzynarodowy Dzień Liczby Pi”. Aleksandra Gryczko
|
Jesteśmy grupą projektową, która pomaga zwierzętom znajdującym się w "Fundacji Marzenia Niechcianych Zwierząt" w Sędławkach. Dzięki waszym hojnym sercom podczas zbiórek organizowanych na terenie Liceum udało się nam uzbierać 1653zł. Warto dodać, że łączna suma zbiórek, które organizowałyśmy w wielu punktach na terenie Bartoszyc, wyniosła 4296,54zł.
Jeszcze raz dziękujemy!
Pamiętajmy, że warto pomagać!
informację dostarczyła Oliwia Matejek z kl. 2d
Grupa projektowa "Okaż serce zwierzakowi" po raz kolejny uświadomiła uczniom, jak ważna jest pomoc naszym czworonożnym przyjaciołom. Dziewczęta swoją prezentację przedstawiły łącznie szcześciu klasom. W czasie prelekcji przekazały wiedzę na temat adopcji oraz pomagania zwierzętom tak, aby miały one godne warunki. Dziękujemy wszystkim! Pamiętajmy, że warto pomagać! (na podstawie informacji dostarczonej przez Oliwię Matejek - członkinię zespołu projektowego) |
8 marca uczniowie klasy IIA integrowali się na wycieczce w Olsztynie. Rozwiązywanie zagadek w escaperoom-ie oraz gra w kręgle dostarczyły dużo emocji. Mimo niesprzyjającej aury licealiści podziwiali też Zamek Kapituły Warmińskiej. Do domu wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni.
p. prof. E. Reut
Uczennice naszego Liceum: Natalia Danków, Zuzanna Turuta, Oliwia Maćkowska, Zuzanna Wszoła i Maja Kozoń zaprezentowały się dzisiaj po raz pierwszy w Liceum w swoim programie Zaburzon.ED, który wpisuje się w ogólnopolską olimpiadę "Zwolnieni z Teorii". >>więcej zdjęć w fotogalerii |
W naszej szkole zawiązała się następna grupa licealistek, z klasy 2a, która realizuje projekt w ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z Teorii" na temat zaburzenia odżywiania. Dziewczęta podczas prelekcji uczulają swoich kolegów i koleżanki, ale również uczniów ze szkół podstawowych, jakie są rodzaje zaburzeń, jakie pierwsze objawy początków tej choroby, a także do kogo się udać, by szukać pomocy. Licealistki uświadamiają młodym ludziom, jak poważnym problemem są zaburzenia odżywiania i że nie można tego lekceważyć. Prowadzone były już zajęcia w Szkole Podstawowej nr 3 w Bartoszycach, a 09.03.2023r. odbędą się prelekcje dla klas pierwszych w auli naszego Liceum. W projekcie biorą udział: Natalia Danków, Zuzanna Turuta, Oliwia Maćkowska, Zuzanna Wszoła i Maja Kozoń.
Życzymy dziewczętom sukcesów w realizacji programu. |
Dziewczęta udzielające się w programie #zwolnienizteorii - Okaż Serce Zwierzakowi przeprowadziły 3 marca zajęcia uświadamiające uczniom potrzeby zwierząt, które są źle traktowane, oraz sposoby pomocy takim czworonogom. foto: Roksana Wasylik |
Wiktoria Kuźmowicz z klasy 1c zwyciężyła w Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej, który odbył się 3 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w Bartoszycach. Wiktoria zdobyła uznanie komisji konkursowej, wykonując utwór Billie Eilish - Idontwannabeyouanymore. Sasza Gricuk z kl. 4b zajęła II miejsce, wyśpiewując utwór Never Enough autorstwa The Greatest Showman Cast, a Blanka Magun z 1c otrzymała wyróżnienie za zaśpiewanie piosenki Arethy Franklin - (You Make Me Feel Like) A Natural Woman.
|
W ramach kilkudniowych bartoszyckich obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" uczniowie Żeroma obejrzeli w Bartoszyckim Domu Kultury film dokumentalny "Łagier 0331". Dokument ten, biorący udział w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych, rzuca światło na zapomnianą historię o sowieckim obozie śmierci, w którym w wyniku chorób, niewolniczej pracy i wygłodzenia zmarło kilka tysięcy Polaków, wywiezionych przede wszystkim z Wilna w 1945 roku. foto: za zgodą - Bartoszycki Dom Kultury |
W środę 1 marca na bartoszyckim cmentarzu komunalnym odbył się apel pamięci ku czci Poległych z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Na uroczystość przybyły władze miasta, przedstawiciele instytucji, mieszkańcy oraz poczty sztandarowe służb mundurowych i bartoszyckich szkół, w tym oczywiście poczet sztandarowy naszego Liceum w składzie: Patrycja Lewandowska, Weronika Wysocka i Jakub Żerkowski. foto: za zgodą Urzędu Miasta Bartoszyce |
Jest nam miło poinformować, że p. prof. Bartłomiej Szymuś zwyciężył w Plebiscycie Edukacyjnym w kategorii Nauczyciel Roku szkoły ponadpodstawowej powiatu bartoszyckiego.
Podczas uroczystej gali, która odbyła się 23 lutego w Olsztynie, uhonorowano medalami i dyplomami nauczycieli, którzy odznaczyli się w swojej pracy pasją, kreatywnością oraz cieszą się sympatią uczniów i rodziców.
Gratulujemy!
foto: dzięki uprzejmości PCRE w Bartoszycach
Rok temu rosyjski najeźdźca napadł na Ukrainę, bestialsko mordując jej mieszkańców nieustannie, aż do teraz. 24 lutego uczniowie Żeroma, jak i cała Polska, uczcili pamięć ofiar tej inwazji. Dramatyczne informacje o wojnie przekazywane uczniom podczas apelu zostały podkreślone przez nastrojowe utwory fortepianowe zagrane przez Dawida Kucharskiego i wzruszający śpiew Gabrieli Wędrowskiej. Apel pamięci poprowadzili: Kornelia Capłap, Julia Mon i Dawid Kucharski. więcej fotografii -->> |
23 lutego uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w zajęciach profilaktycznych na temat "Nowe środki psychoaktywne". Warsztaty przeprowadziła pani Magdalena Dmitruk z oświaty zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
p. prof. M. Kuzia
Zgodnie z polską tradycją, siegającą XVIII wieku, ostatni czwartek karnawału jest dniem, w którym do woli objadamy sie słodkościami, a szczególnie pączkami.
Ten narodowy zwyczaj w naszym Liceum zechciały podtrzymać licealistki, realizujące program Zwolnieni z Teorii pod hasłem "Okaż Serce Zwierzakowi". Dziewczęta w tym dniu zorganizowały kiermasz pysznych ciast, upieczonych przez chętnych uczniów naszej szkoły, i w ten sposób zebrały kwotę 523zł. Pieniądze zostały przeznaczone na utrzymanie zwierząt w pobliskim schronisku.
W programie Zwolnieni z Teorii biorą udział: Julia Bukiel(2a), Julia Ołdakowska (2a), Roksana Wasylik(2a), Magdalena Kurpiewska (2d) oraz Oliwia Matejek (2d).
foto: p. Grażyna Kordek
Nasze Liceum utrzymało
TYTUŁ SREBRNEJ SZKOŁY ,
ponownie plasując się na
11 miejscu
w województwie warmińsko-mazurskim ,
w nowej edycji rankingu liceów przygotowanego przez fundację Perspektywy.
22 grudnia był wyjątkowym dniem, w którym oczekując na święta Bożego Narodzenia, uczniowie przygotowali klasowe spotkania wigilijne. Tradycyjnie dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia, obdarowywali prezentami i smakowali przygotowane przez siebie wigilijne potrawy przy śpiewie kolęd. Ten przedświąteczny czas zakończył się w auli konkursem. Każda klasa zaśpiewała zaaranżowaną przez siebie kolędę lub pastorałkę. Najlepiej zaprezentowali się uczniowie z klasy 1c, drugie miejsce zajęła klasa 2c, a trzecie 1b. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim wykonawcom! Foto: Klaudia Wojsiat |
5 grudnia odbyła się Gala Wolontariatu 2022. Na uroczystość wręczenia wyróżnień zaproszone zostały również uczennice naszego Liceum.
Patrycja Kruk z klasy II B, Emilia Staśkiewicz z klasy III A oraz Karolina Bąk z klasy II C pomagały w nauce dzieciom w rodzinach zastępczych. Zostały docenione za szczególną aktywność, systematyczność i zaangażowanie.
Karolina Doskocz, Martyna Lewkowicz i Julia Kowalczyk z klasy II B. zostały wyróżnione za kilkumiesięczną pomoc niesioną uchodźcom z Ukrainy poprzez pracę w magazynie pomocy rzeczowej zwanym "Apteką różności".
Gratulujemy wyróżnionym wolontariuszkom i składamy ogromne podziękowania za Wielkie Serce.
Wzorem lat ubiegłych, w miniony weekend nasi uczniowie ponownie zaangażowali się zbiórkę żywności organizowanej przez Bank Żywności oraz Caritas.
Najzdolniejsza młodzież z powiatów: bartoszyckiego, braniewskiego, elbląskiego, iławskiego, lidzbarskiego i nowomiejskiego spotkała się w środę 23 listopada w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Odbyła się tam uroczystość wręczenia dyplomów 62 stypendystom Prezesa Rady Ministrów. W gronie tegorocznych stypendystów znalazł się uczeń naszej szkoły Bartosz Haraf. Gratulujemy.
p. prof. D. Haraf
21 listopada mieliśmy przyjemność gościć zacnego absolwenta naszego Liceum, pana Zbigniewa Lubiejewskiego, który w 1976 r. w czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Montrealu zdobył złoty medal w siatkówce. Olimpijczyk podzielił się z młodzieżą przeżyciami z tamtego okresu, gdy zdobywał laury, a także opowiadał, czym zajmuje się i jak spędza czas obecnie. Każdy mógł też dotknąć złotego medalu, który Pan Zbigniew przywiózł ze sobą. Nasz Mistrz podarował szkole piłkę do siatkówki z autografami kolegów ze złotej drużyny, a uczniowie mieli okazję do zdobycia koszulek. |
Już niewiele zostało do zakończenia głosowania plebiscycie WYBIERAMY SZKOŁĘ ROKU ogłoszonym
przez Gazetę Olsztyńską i Polska Times
--> kliknij i zagłosuj na NASZE LICEUM
21 października odbyła się wycieczka do Gdańska klasy 2b i 2d. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Muzeum ll Wojny Światowej, które zaskakuje atrakcyjnym przekazem historycznym. Następnie, z pomocą przewodnika zwiedziliśmy historyczną część Gdańska, poznając ciekawostki dotyczące przeszłości tego miasta. Spacer ulicą Długą doprowadził nas do galerii, w której zjedliśmy obiad. Mimo nie najlepszej pogody, dobry humor nas nie opuszczał, a autobus do samego powrotu do Bartoszyc wypełniony był śmiechem i śpiewami.
Karolina Doskocz 2B
Szkoła bierze udział w projekcie Kulczyk Foundation i marki Rossmann „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”.
Według badań przeprowadzonych w 2020 roku przez firmę badawczą Difference, na zlecenie Kulczyk Foundation, co piąta uczennica opuszcza lekcje ze względu na brak odpowiednich środków higienicznych podczas menstruacji.
W roku szkolnym 2021/2022 programem „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” zostało objętych 96 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Zapewniono w nich roczny zapas podpasek dla uczennic. Dodatkowo w każdej szkole biorącej udział w programie funkcjonował „Wolontariat Kulczyk Foundation”, dzięki któremu uczennice promowały wiedzę o menstruacji. Dążyły tym samym do tego, by odtabuizować temat wśród swoich koleżanek i kolegów. Nauczyciele z kolei otrzymali specjalnie opracowane materiały edukacyjne dotyczące dojrzewania i menstruacji, które omawiali z uczennicami i uczniami podczas lekcji czy godzin wychowawczych.
W roku szkolnym 2022/2023 realizowana jest II edycja programu. Tym razem uczestniczą w nim 224 szkoły z całej Polski, do których łącznie trafiło ponad 1,6 miliona podpasek. Podobnie, jak w trakcie I edycji, uczennice i uczniowie angażują się w wolontariat, szerząc świadomość o tematach związanych z menstruacją. Robią to pod nadzorem pedagogów wybranych do koordynowania programu w poszczególnych placówkach. Z kolei materiały edukacyjne o dojrzewaniu i miesiączce zostały wzbogacone o nowe treści, które będą poruszane na lekcjach i godzinach wychowawczych we wszystkich szkołach objętych programem.
https://kulczykfoundation.org.pl/aktualnosci
https://kulczykfoundation.org.pl/aktualnosci/Wydarzenia
Redakcje „Gazety Olsztyńskiej" i „Polska Times" poinformowały nas o kolejnych kandydaturach do tytułu NAUCZYCIEL ROKU.
Nominacje otrzymały Panie:
Anna Jurgilewicz
Anna Doroszko
Edyta Kondraciuk-Pieniak
Eliza Argalska
Gratulujemy !
Zapraszamy do fotogalerii, w której znajdziecie zdjęcia |
Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, pracownicy oraz uczniowie
zapraszają
byłych nauczycieli, pracowników szkoły i absolwentów
na jubileusz 75-lecia Liceum Ogólnokształcącego
im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach
w dniach 7- 8 października 2022 r.
Program uroczystości:
7 października 2022 r.
10.00 - Msza św. w Kościele św. Brunona
11.15 - odsłonięcie pamiątkowej tablicy ufundowanej przez absolwentów
11.30 - wspólna fotografia
11.45 - Uroczyste obchody Jubileuszu 75-lecia Szkoły:
- otwarcie uroczystości, wystąpienia okolicznościowe,
- krótki program przygotowany przez uczniów
- wręczenie nagród z okazji DEN
13.30 – poczęstunek, zwiedzanie szkoły, spotkania koleżeńskie
19. 00 – bal Absolwentów w Hotelu Bartis
8 października 2022 r.
10.00 – 14.00 – szkoła otwarta dla Absolwentów
- spacer po Bartoszycach z przewodnikiem
od 19.00 – After Party w „Wirażu” – wejście za wrzutkę do puszki dla Ady Stańczyk
charytatywnie zagrają zespoły „KAYMAK” i „GUZIK”
- „Noc z Gwiazdami ŻEROMA” - karaoke
Planetarium Śląskie w Chorzowie zaprasza Miłosników astronomii do spróbowania swoich sił w Olimpiadzie Astronomicznej.
>> Link do naszej szkolnej podstrony z konkursami
>> Informacje o olimpiadzie na stronie Planetarium w Chorzowie
Ostatni dzień wymiany spędziłyśmy zwiedzając ogród botaniczny, gdzie mogłyśmy zobaczyć mnóstwo gatunków motyli z całego świata. Byłyśmy zachwycone tymi pięknymi widokami. Następnie miałyśmy okazję zwiedzić typową turecka wioskę Sille i muzeum znajdujące się w tej malowniczej miejscowości.
Czwartek rozpoczął się dla nas bardzo intensywnie. Zwiedziłyśmy Centrum Nauki w Konyi, gdzie mogłyśmy z bliska zobaczyć i zrozumieć jak funkcjonują nowoczesne technologie. Następnie udałyśmy się do planetarium. Tam obejrzałyśmy film dotyczący naszej planety i zjawisk pogodowych na niej występujących.
Czwartego dnia po śniadaniu udałyśmy się do szkoły, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach umuzykalniających i tanecznych. Rozpoczęłyśmy od uroczystego odśpiewania hymnów krajów uczestniczących w wymianie. Następnie uczyłyśmy się kroków tańców tureckich.
Trzeci już dzień wymiany rozpoczęłyśmy pysznym tureckim śniadaniem. Następnie udałyśmy się do zaprzyjaźnionej szkoły, gdzie wzięłyśmy udział w wykładach o technologiach komunikacyjnych. Zobaczyłyśmy jak wyglądają zajęcia robotyki i samodzielnie zbudowałyśmy nasze własne roboty.
Kolejny dzień wymiany rozpoczęłyśmy wizytą w szkole w mieście Konya. Miałyśmy okazję poznać turecki system szkolnictwa. Po zapoznaniu się z uczestnikami z Niemiec, Turcji i Litwy przedstawiłyśmy prezentację dotyczącą Polski i naszej szkoły. Nasi koledzy z Włoch wzięli udział w spotkaniu w formie online, ponieważ nie udało im się przybyć . Uczestniczyliśmy także w prelekcji dotyczącej Shiny Objects Syndrom i spróbowaliśmy swoich sił w międzynarodowych, grupowych zawodach z wykorzystaniem aplikacji Kahoot .Na zakończenie dnia udałyśmy się na grilla, gdzie skosztowłyśmy tradycyjnych tureckich potraw.
Pierwszy dzień pobytu w Turcji, w ramach realizacji projektu S.O.S. Shiny Objects Syndrom, został wykorzystany na wypoczynek w hotelu Grand Millenium po bardzo długiej i męczącej podróży. Ponieważ pozostali uczestnicy wymiany przyjeżdżają w niedzielę, to udałyśmy się na spacer po Konyi i miałyśmy okazję poznać tureckie smaki podczas lunchu w Kent Plaza. Przechadzka w upale okazała się dość wyczerpująca, więc schłodziłyśmy się w hotelowym basenie. Dzień zakończyłyśmy pyszną kolacją pełną regionalnych smakołyków i podziwianiem nocnej panoramy miasta. Jesteśmy gotowe na czekające na nas od jutra wyzwania.
Eliza Argalska
Dzień 5 rozpoczęlismy zwiedzaniem Claas - globalnej firmy zajmującej się technologią rolniczą.
Później udaliśmy się do Klasztoru Marienfeld. Zwiedzaliśmy go w drodze powrotnej do szkoły, gdzie na zakończenie dnia uczestniczyliśmy w zajęciach jogi i sztuk walki Qigong. Wieczorem na uroczystej kolacji otrzymaliśmy certyfikaty.
W środę prezentowaliśmy efekty naszej pracy w grupach dotyczącej szkodliwości telefonów komórkowych. Po lunchu udaliśmy się do escape roomu, gdzie spędziliśmy czas próbując uwolnić się z pokoju zagadek. Dzień zakończyliśmy dyskoteką i pizzą.
Oliwia
Trzeci dzień naszej wymiany rozpoczęliśmy wykładem na temat Unii Europejskiej. Na zakończenie odbył się krótki quiz, w którym brali udział wszyscy uczestnicy projektu. Cała nasza polska grupa zajęła pierwsze 4 miejsca, a laureatką została Emilia. Następnie w grupach przygotowywaliśmy prezentacje o sposobach zwalczania złych nawyków związanych z używaniem telefonow komórkowych.
W poniedziałek po śniadaniu w hotelu udaliśmy się do szkoły Reinhard-Mohn-Berufskolleg. Po uroczystym przywitaniu przez dyrektora wszystkie grupy:Turcja, Niemcy, Włochy i Polska prezentowały swoje kraje.
Następnie zwiedzaliśmy miasto i braliśmy udział w zajęciach integracyjnych.
Julia
Rok szkolny rozpoczęliśmy wymianą międzynarodową w ramach realizowanego projektu Erasmus + S.O.S. Shiny Objects Syndrom.Tym razem spotkaliśmy się w Gutersloh w Niemczech, aby kontynuować nasze działania dotyczące uzależnień od komputerów i telefonów komórkowych. Po przylocie na miejsce mieliśmy czas na zapoznanie się z pozostałymi uczestnikami wymiany.
p. prof. D. Haraf
Dzisiejsza uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego miała nieco odmienny charakter od poprzednich. Rozpoczęła się na Placu Westerplatte, gdzie zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, władze miasta i powiatu, służby mundurowe wraz z wicemarszałkiem województwa.
Uroczyście złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem poległych w 83 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.
Po powrocie do szkoły nowo przyjęci uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar Liceum.
Pierwszy dzień w szkole zakończył się spotkaniami z wychowawcami klas.
Rok Szkolny 2022/2023
rozpocznie się 1.09.2022 r. o godz. 830
na boisku szkolnym LO spotkaniem
z wychowawcami klas (wszystkie klasy).
Spotkanie organizacyjne uczniów klas I
z wychowawcami odbędzie się 31 sierpnia 2022r. o godz. 900 , w czasie którego m.in. zostanie przekazana lista podręczników.
W piątek 24.06.2022 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022.
Wakacje coraz bliżej, a wraz z nimi długo oczekiwany czas wypoczynku.
Jednak aby ten czas spędzić bezpiecznie i bez niemiłych niespodzianek dzielnicowy z bartoszyckiej komendy mł.asp. Piotr Drozd spotkał się dzisiaj z uczniami klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego w Bartoszycach. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli film dotyczący zagrożeń mogących występować podczas nadchodzących wakacji. Dzielnicowy opowiedział o zdarzeniach z udziałem młodzieży przestrzegając przed niebezpiecznymi sytuacjami, które mogą się wydarzyć oraz przypomniał o zasadach, których należy przestrzegać podczas spędzania wolnego czasu nad wodą, w podróży i na różnego rodzaju spotkaniach integracyjnych czy dyskotekach.
Pamiętajcie, że szczęśliwe wakacje to bezpieczne wakacje.
Wszystkim uczniom życzymy bezpiecznych wakacji!
Link do filmu:
http://video.bartsat.pl/policja/film%20d%c5%82ugi.mp4
Akcja uświadamiająca o szkodliwości rzucania petów papierosowych na ulicach, chodnikach, trawnikach, podwórkach itp. Większość palaczy nie traktuje ich jak śmieci. Głupio wyrzucić butelkę, czy papier na ulicę, ale peta już nie....stało się to bowiem powszechne zjawisko. Pet rzucony na ziemię, zanieczyszcza środowisko, niedopałki zawierają nawet 4000 toksycznych związków chemicznych, a czas ich rozkładu to....10 lat.
Roztrzygnięto KONKURS GRAFICZNY NA PROJEKT OKŁADKI DO UTWORU STEFANA ŻEROMSKIEGO.
Oto wyniki:
Miejsce I: Karolina Kiełbasa - klasa 3ap
Miejsce II: Karolina Krasnowska - klasa 3bp
Miejsce III: Magda Batraniec - klasa 3ap
Wyróżnienie: Gabriela Chilmanowicz - klasa 1b
Wyróżnienie: Wiktoria Przybyłowska - klasa 2c
Gratulujemy.
Tradycją jest już od czasu pewnego, iż licealiści nasi podejmują zmagania w sportu dziedzinie, by tężyznę ciała swojego zademonstrować, a i z konkurencji wszelakich mieć uciechę. |
Tak też stało się i tym razem. 15 czerwca uczniowie wybyli na szkolne boisko i konkurowali z sobą w różnorakich, wymyślnych dyscyplinach. Zabawy było co niemiara.
Rozgrywki wygrała klasa 3ap, 2c zajęła zaszczytne II miejsce, a III pozycja na podium przypadła klasie 1c.
Sportową zabawę zorganizowali: p. prof. Elżbieta Monkiewicz i p. prof. Artur Kozieł.
Tabela wyników
Przebogatą kolekcję prawie pół tysiąca zdjęć, naszego szkolnego fotografa Bartosza Harafa, możecie obejrzeć w>> galerii fotografii.
Atrakcją dzisiejszego dnia był wywiad z bohaterami literackimi przeprowadzony w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Występ przygotowali uczniowie z klasy 2 B, a polegał on na przeprowadzeniu wywiadów z takimi postaciami literackimi, jak Romeo, Julia, Izabela Łęcka i Justyna Orzelska. Pytania oprócz dziennikarek mogli zadawać także widzowie, to znaczy zaproszeni uczniowie klas 3b, 2c i 2b, którym dziękujemy za zaangażowanie. Szczególne gratulacje i podziękowania należą się jednak młodzieży z 2b za wnikliwość i pasję w przygotowaniu wszystkich detali "Wywiadu z bohaterem literackim", byliście super!
p. prof. A. Kędzierska
W piątek 10 czerwca dwie grupy młodzieży z naszej szkoły wzięły udział w warsztatach motywacyjnych przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Zajęcia poprowadził Jacek Łapiński - prawnik, pisarz i popularyzator pozytywnego myślenia, jak sam o sobie mówi. Zaproszony gość zachęcał do systematycznego sięgania po książki, wskazując korzyści i przyjemności czytania.
Warsztaty odbyły się pod hasłem: Dlaczego warto czytać? Pasja zamiast nałogów.
p. prof. A. Kędzierska
Wyjazd do Dębówka uczniów z naszego liceum podyktowany był pracy pod kątem radzenia sobie ze stresem i napięciami, z którymi zmagamy się w różnych okolicznościach społecznych i życiowych. Ostatnie 2 lata nauki w okresie pandemii i zdalnego nauczania były trudne dla całego społeczeństwa, ale dla dzieci i młodzieży były doświadczeniem szczególnie obciążającym , psychicznie i emocjonalnie. Młodzież intensywnie pracowała na 3-dniowych warsztatach psychologicznych. Zajęcia rozpoczynały się rano, a kończyły relaksacją wieczorem około g.22. Jednakże informacje zwrotne po zakończonym warsztacie wskazały, że chcieliby powtórzyć to jeszcze raz.....
informację dodała p. prof. Małgorzata Kuzia
Uczniowie klasy 1a i 1c uczestniczyli 6 czerwca w warsztatach prowadzonych przez p. Barbarę Knifka, pracownika Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Bartoszycach w ramach projektu realizowanego przez naszą bibliotekę. Pierwszoklasiści na podstawie mistrzowsko zilustrowanej historii o kreatywności, wierze w siebie, odwadze i poczuciu własnej wartości analizowali możliwości przyszłego rozwoju i pomysłu na siebie.
Książka bowiem opowiada o dziecku, które pomaga pewnemu pomysłowi stać się częścią świata. Gdy chłopiec z wytrwałością pielęgnuje swój pomysł, a jego wiara we własne siły rośnie, rośnie też sam pomysł.
Ciekawie prezentowany materiał, poparty ćwiczeniami i dyskusją spotkał się z zainteresowaniem młodzieży i refleksją na przyszłość.
W piątek 3 czerwca odbył się turniej z okazji Dnia bez Tytoniu. Uczniowie chętnie rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach zdobywając punkty. Taka aktywność miała za zadanie zachęcić licealistów do zdrowego, wolnego od używek życia. Po zaciętej walce najwyższy wynik punktowy otrzymały klasy III, zajmując tym samym pierwsze miejsce, tuż za nimi klasy II, a na trzeciej pozycji znalazła się drużyna reprezentantów klasy I.
autor: p.prof.Elżbieta Monkiewicz
We wtorek 31 maja uczniowie IA i IIA wzięli udział w pikniku matematyczno-rekreacyjnym w "Łowisku Leginy". Po pieszej "rozgrzewce" nadszedł czas na wysiłek umysłowy. Miłośnicy matematyki rozwiązywali w grupach zagadki i zadania matematyczne.
W klasie pierwszej najlepszy wynik uzyskała drużyna żeńska w składzie: Julia Ołdakowska, Julia Bukiel, Roksana Wasylik i Kinga Bartoszewicz.
W klasie drugiej zwyciężył team męski: Szymon Borys, Paweł Strzedziński, Nicolas Mieczkowski i Filip Raczkowski.
Następnie przyszedł czas na relaks, pieczenie kiełbasek oraz gry i zabawy sportowe. Cieszymy się, że pogoda dopisała i mogliśmy w pełni zrealizować plan pikniku.
W dniach 25-27 maja 2022 roku klasy IC i IIC wypoczywały w mazurskiej Krutyni.
Na uczniów czekały takie atrakcje jak: spływ kajakowy po krystalicznie czystej rzece Krutyni, z malowniczą przyrodą oraz zwiedzanie azylu dla bocianów. Dla niektórych był to pierwszy raz na kajakach. Jest to niezapomniane przeżycie, a przy tym świetna zabawa - lecz dosyć męcząca.
Podczas wycieczki uczniowie świetnie się integrowali, co było widać z daleka.
Wieczory spędzaliśmy przy ognisku z kiełbaską, towarzyszyło nam dobre towarzystwo oraz cicha melodia gitary. Jedynym minusem była pogoda, która niestety nam nie dopisała.
W drodze powrotnej zajechaliśmy do McDonalda i śpiewaliśmy piosenki.
Wycieczka bardzo nam się podobała :).
autor: Magdalena Kurpiewska 1c
W dniach 23-25 maja klasy III Ap i III Bp wypoczywały w Pieckach. Udało się "naładować akumulatory" przy pięknej pogodzie i wspaniałym towarzystwie.
Kornelia Capłap Zapraszamy do galerii fotografii na bogatą fotorelację z tego wyjazdu >> kliknij
|
W piątek 20 maja w Olsztynie odbył się etap wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Bartek Harhaj z kl. III A godnie reprezentował nasze Liceum i powiat zajmując IV miejsce w kategorii szkół ponadpodstwawowych.
Serdecznie gratulujemy!
Z radością informujemy, że Aleksandra Sawicka z kl. IIC zdobyła II miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym “PEJZAŻE”.
Serdecznie gratulujemy!
p.prof. A. Kragiel
Bardzo szybko minął nam czas na Litwie. Nadszedł ostatni dzień naszej wymiany. Po zajeciach w szkole dotyczących Shiny Object Syndrom, czyli uzależnień od technologii komunikacyjnych, udaliśmy się pod "Drzewo Kluczy", gdzie każdy z nas przybił swój pamiątkowy klucz. Następnie napisalismy nasze życzenia skierowane do uczniów Panevėžio Juozo Miltinis Gimnazija. Po ceremonii rozdania dyplomów nadszedł czas pożegnania. Przyjaźnie zawarte na wymianie zostaną z nami na zawsze.
Nicolas Mieczkowski
Czwarty dzień wymiany zaczęliśmy wycieczką do dawnej siedziby królów Księstwa Litewskiego -Troki, gdzie zobaczyliśmy zamek i spróbowaliśmy tradycyjnej potrawy - kibinai.
Następnie wybraliśmy się do Wilna. Tam podziwialiśmy panoramę miasta z wieży telewizyjnej oraz zwiedziliśmy Muzeum Iluzji. Dzień zakończyliśmy spacerem po mieście.
Trzeci dzień wymiany projektu Erasmus+ Shiny Object Syndrom rozpoczął się wizytą w Panevėžys Puppet Wagon Theatre, który jest teatrem lalek. Dowiedzieliśmy o historii i funkcjonowaniu tego miejsca a także mieliśmy szansę na wypróbowanie swoich umiejętności aktorskich. Następnie spotkaliśmy się z burmistrzem miasta w urzędzie, gdzie mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej o Panevežys. Kolejnym punktem były zajęcia z rzemiosła i obróbki drewna. Dzień zakończyliśmy wspólnym pieczeniem pizzy i zabawą przy muzyce.
| Nasza szkoła dzięki współpracy z Warmińsko- Mazurskim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża otrzymała środki higieniczne dla dziewcząt, które znajdują się w koszyczku, w damskiej toalecie w głównym budynku. |
Drugi dzień wymiany projektu Erasmus + Shiny Object Syndrom rozpoczął się wyjazdem do miejscowości Anyksciai. Zobaczyliśmy tam największy głaz narzutow Litwy - Puntukas mający 7 m wysokości oraz wybraliśmy się na taras widokowy wysoko ponad czubkami drzew. Następnie udaliśmy się do pobliskiej wioski, w której zwiedzaliśmy narodowe Muzeum Konia. Tam też każdy z nas miał szansę upiec litewski chleb oraz spróbować sił w ludowych zabawach z dzieciństwa.
Pierwszy dzień wymiany projektu Erasmus + Shiny Object Syndrom rozpoczął się programem artystycznym dotyczącym historii Litwy. Następnie szkoły biorące udzial w projekcie przedstawiły informacje o krajach i miastach, z których pochodzą. Po lunchu uczestniczyliśmy w zajęciach z dramy, uczyliśmy się narodowego tańca litewskiego, a następnie sprawdzaliśmy swoje talenty na zajęciach plastycznych. Ponieważ projekt dotyczy uzależnień od telefonów komórkowych to musieliśmy zostawić nasze komunikatory w specjalnym miejscu na cały dzień. Dzień zakończył się wspólnym obiadem w przytulnej, tradycyjnej restauracji.
p. prof. D. Haraf
REGULAMIN KONKURSU>>> autorka plakatu: Aleksandra Gricuk 3b
Serdecznie zapraszamy na wydarzenia kulturalne organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bartoszycach.
W piątek 29 kwietnia pożegnaliśmy uczniów trzecich klas, którzy już 4 maja przystąpią do maturalnych zmagań. 26 abiturientów otrzymało świadectwo ukończenia Liceum z wyróżnieniem. Podczas uroczystości nie zabrakło płomiennych przemówień, łez wzruszenia i brzmienia ostatniego dzwonka.
Fotorelację przygotował Bartosz Haraf. |
26 kwietnia w PSP w Bartoszycach odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej " Młodzież zapobiega pożarom".
Bartłomiej Harhaj z klasy III Ap zwyciężył w kategorii szkół ponadpodstawowych i awansował do zawodów wojewódzkich.
Szkołę reprezentowali również Kacper Subotowicz z kl. III Ap, który zajął 3 miejsce oraz Wiktoria Stelmaszuk z kl. III Ap, która uplasowała się tuż za podium.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!!! Bartkowi życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursu!!!
Z radością informujemy, że nasze Liceum otrzymało wsparcie finansowe, w wysokości 12 000 zł, w ramach programu wieloletniego - "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025." Priortet 3.
Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zakup książek będących nowościami wydawniczymi lub lekturami szkolnymi, zakup elementów wyposażenia biblioteki oraz realizację działań promujących czytelnictwo.
„Jestem aktualną VICEMISTRZYNIĄ POLSKI w kolarstwie szosowym w kategorii juniorka młodsza.”
Ula Sipko z klasy 1c o kolarskiej pasji:
Swoje pierwsze kroki w kolarstwie stawiałam mając 9 lat w szkółce kolarskiej UKS Przyjaźń Bartoszyce pod okiem Pana Sebastiana Krawczyka. Startowałam w wyścigach szosowych, torowych i MTB /kolarstwo górskie, odmiana kolarstwa polegająca na jeździe w terenach trudniejszych, np. lasy, specjalne ścieżki/. Od stycznia 2021 trenuję w klubie ALKS 'Stal' Grudziądz i tu osiągnęłam moje dotychczasowe największe sukcesy. Trenuję pod nadzorem Pana Adama Sieczkowskiego. Jestem aktualną vicemistrzynią Polski w kategorii Juniorka Młodsza, w wyścigu Madison, 3000 m drużynowo na torze i w jeździe drużynowej na szosie, na dystansie 20 km. W sierpniu 2021 startowałam w litewskiej „etapówce” jako członek Polskiej Kadry Narodowej.
W lutym tego roku startowałam ponownie na Litwie, ale tym razem na torze w Panevėžys. Do domu wróciłam ze złotem w Omnium, srebrem w wyścigu punktowym i brązem w wyścigu Scratch.
Ostatnio brałam udział w Pucharze Polski na szosie, który był jednocześnie eliminacją do OOM, czyli mistrzostw Polski. Po finiszu z peletonu zameldowałam się na 1 pozycji, a moja koleżanka klubowa od razu za mną.
Na co dzień nadal trenuję z Panem Sebastianem Krawczykiem po okolicznych trasach. Przede mną dopiero najważniejsze imprezy, w których mam nadzieję na jak najlepsze występy.
Gratulujemy Uli dotychczasowych sukcesów i życzymy kolejnych, równie mistrzowskich startów!
autor: Urszula Sipko
Ze smutkiem i żalem przyjęliśmy dyrekcja, nauczyciele, pracownicy |
Wielka coroczna akcja zbiórki żywności podliczona i zakończona. Dzięki pracy wolontariuszy udało się zebrać 1506 kg żywności. Liczba kilogramów, to niebywały wynik. Zebraliśmy najwięcej w całym województwie Warmińko-Mazurskim. Sukces tym bardziej, że w tym roku zbiórka żywności była dwukrotna. Tydzień wcześniej zbieraliśmy pomoc uchodźcom z Ukrainy. Praca wolontariuszy, ale i hojność bartoszyckich mieszkańców jest bezsprzeczna.
W listopadzie 2021 nasi uczniowie brali udział w projekcie „Otwarta firma".
W ramach tego projektu ogłoszono ogólnopolski konkurs na Najfajniejszego Wolontariusza lub Wolontariuszkę. Postanowiliśmy docenić zaangażowanie lokalnego przedsiębiorcy Patrycjusza Kuzia, który dzielił się z uczniami w tym projekcie swoją wiedzą i zrobił to bardzo ciekawie.
Komisja Konkursowa, złożona z edukatorów, przedstawicieli środowiska biznesowego oraz Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, oceniała nadesłane przez uczniów zgłoszenia i rozstrzygnęła Plebiscyt na Najfajniejszego Wolontariusza lub Wolontariuszkę programu "Otwarta firma" w roku 2021!
Zwycięzcą został jednogłośnie Pana Patrycjusz Kuzia z Bartoszyc.
Zgłoszenie zostało przygotowane i brawurowo opisane przez Dawida Kucharskiego ucznia klasy IIIAp. Serdecznie gratulujemy.
Szkolny Koordynator projektu
Danuta Kobus
11.01.2022r. w naszej szkole odbyły się uroczystości związane z 82 rocznicą zbrodni katyńskiej.
Młodzież zaprezentowała program słowno - muzyczny. Przedstawiono tło historyczne zbrodni katyńskiej, fragmenty listów i pamiętników oraz wiersze i utwory muzyczne.
Ważnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy przy płycie pamięci poświęconej majorowi Marianowi Wiszniewskiemu, który był ofiarą zbrodni w 1940 roku.
Autor: p. prof. Jarosław Jarosz
W dniach 7-8 kwietnia w naszej szkole realizowano we współpracy z IPN program "INKA". Uczniom przybliżono sylwetkę Danuty Siedzikówny ps. "Inka" (1928-1946), sanitariuszki 5 Brygady Wileńskiej. W ramach programu młodzież miała także okazję skorzystać z medycznego fantoma szkoleniowego, by przećwiczyć resuscytację. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał małą apteczkę pierwszej pomocy.
p. prof. E. Argalska
Niestety nadszedł ostatni dzień wymiany. Po rozdaniu certyfikatów pożegnaliśmy naszych przyjaciół z Turcji, Niemiec, Włoch i Litwy. Kolejnym etapem realizacji naszego projektu Shiny Object Syndrom będą zajęcia na Litwie w miejscowości Parveża.
p. prof. D. Haraf
Czwarty dzień wymiany rozpoczęliśmy warsztatami kulinarnymi. Uczyliśmy się robić makaron i gnocchi czyli włoskie kluski.
Po warsztatach spróbowaliśmy naszych wyrobów. W nagrodę za ciężką pracę popołudnie spędziliśmy na plaży biorąc udział w zawodach sportowych.
p. prof. D. Haraf
Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Palermo, główne zabytki Starego Miasta: Palazzo Steri, rynek Vucciria, Inquusition Prison oraz Fontannę Wstydu.
Po pikniku na trawie kontynuowaliśmy zajęcia projektowe w grupach miedzynarodowych. Tym razem tematem było zastosowanie nowych metod obróbki zdjęć wykonywanych telefonem komórkowym.
Kornel Lewoń z kl. 3bg pod czujnym okiem pana profesora Romana Kęsickiego zgłębiał tajniki wiedzy o społeczeństwie i został laureatem III miejsca zawodów okręgowych oraz finalistą zawodów centralnych 63 edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.
Drugi dzień wymiany rozpoczął się warsztatami na temat praktycznego wykorzystania telefonów komórkowych. Uczyliśmy się, jak zrobić dobre zdjęcie.
Po lunchu zwiedzaliśmy największy teatr we Włoszech Teatro Massimo. Miejsce to jest znane wielbicielom filmów gangsterskich, ponieważ kręcono tu sceny do filmu "Ojciec Chrzestny III".
p. prof. D. Haraf
Pierwszy dzień wymiany rozpoczęliśmy wizytą w szkole Thomas More School. Młodzież ze szkół uczestniczących w projekcie Erasmus przedstawiła prezentacje dotyczące krajów, z których pochodzą oraz swoich placówek edukacyjnych. Następnie wysłuchaliśmy wykładu dotyczącego uzależnienia od telefonów.
Po lunchu udaliśmy się do Parlamentu Sycylii. Po południu zwiedzaliśmy zabytki starego miasta Palermo.
p. prof. D. Haraf
Serdecznie pozdrawiamy z Palermo. W poniedziałek 4 kwietnia zaczynamy kolejny etap projektu Erasmus + Webless World. Włochy przywitały nas słońcem i wiosenną pogodą. Po spacerze urokliwymi uliczkami miasta i promenadą udaliśmy się na typowo włoskie danie - pizzę.
1 kwietnia w sali konferencyjnej Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji odbyło się rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu na Najlepszą Recenzję w Języku Angielskim.
Wyróżnienia otrzymały: Natalia Dańków (kl. IA), Ewelina Rawłuszko (kl. IIIBg) i Julia Żwierko (IIIBg).
Serdecznie gratulujemy!
p. prof. E. Argalska
https://konkurs-patrianostra.pl/rejestracja-uczestnikow?contest=edycja-vii-region-polnocny-2022
https://www.facebook.com/KonkursyHistorycznePatriaNostra
W dniu dzisiejszym, odbył się w naszym Liceum, Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "KANGUR". Wzięlo w nim udział 31 uczniów, podzielonych na dwie grupy wiekowe: JUNIOR i STUDENT. Grupę JUNIOR reprezentowało 24 uczniów z klas pierwszych i drugich, a STUDENT - 7 uczniów klas trzecich. Przez 75 minut uczniowie wzmagali się z dość trudnymi zadaniami matematycznymi, przygotowywanymi przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O'Hallorana.
W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie.
W 1994 roku zostało utworzone towarzystwo "Kangourou Sans Frontières", skupiające organizatorów konkursu z wszystkich krajów. Na corocznym walnym zgromadzeniu ustala ono szczegóły najbliższej edycji konkursu i między innymi wybiera ostateczne zestawy zadań konkursowych spośród propozycji wcześniej nadesłanych przez poszczególne kraje.
Gratulujemy udziału w konkursie naszym młodym matematykom, którze nie bali się stawić czoła "Królowej Nauk". Czekamy na wyniki. foto >>>>
3 marca odbyła się XXIX Rejonowa Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia, w której wzięli udział uczniowie z 11 szkół.
Uczennice naszej szkoły Aleksandra Cierpicka z kl. II B i Wiktoria Przybyłowska z kl. II C po części testowej zajęły II miejsce uzyskując taką samą ilość punktów.
Po pytaniach ustnych Ola z 1 punktową przewagą utrzymała miejsce II a Wiktoria ostatecznie zajęła III.
Gratulujemy!
12 uczniów z klasy maturalnej skorzystało z bezpłatnego kursu języka angielskiego w ramach projektu „Kwalifikacje językowe i ICT dla osób z województwa warmińsko- mazurskiego”, finansowanego ze środków unijnych. Kurs trwał od października do stycznia (120h), zajęcia przeprowadził lektor Sławomir Doroszko, a projekt koordynowała Anna Drozd.
W ramach projektu uczestnicy otrzymali podręczniki i po 60 godzinach przystąpili do egzaminu zewnętrznego TGLS na poziomie B1, a po kolejnych 60 do egzaminu na poziomie B2. Było to solidne powtórzenie do egzaminu maturalnego z j. angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
Młodzież otrzymała zaświadczenia oraz certyfikaty potwierdzające ich biegłość językową według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom uzyskania pozytywnych wyników i życzymy dalszych sukcesów!
Wyżej wymienione artykuły i produkty można składować również w małej auli budynku głównego na II piętrze!
Obchody Dnia Języka Ojczystego stały się okazją do ogłoszenia wyników XI edycji „Konkursu Literackiego o Trzcinę Kortowa”. Jest on organizowany przez Instytut Literaturoznawstwa UWM w Olsztynie, a skierowany do studentów UWM oraz uczniów naszego województwa.
W tym roku również nasze Liceum wzięło udział w tej inicjatywie. Efektem pracy artystycznej naszych uczennic stało się wyróżnienie, które otrzymała Karolina Rawłuszko z klasy III Bg.
Karolinie gratulujemy, życząc kolejnych sukcesów i powodzenia w rozwijaniu swojego talentu poetyckiego.
26 listopada 2021 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w onlinowym, międzynarodowym konkursie językowym Best in English, organizowanym przez Chech-us Studium z Pragi. 17 223 uczestników z 33 krajów, zmierzyło się z testem gramatyczno-leksykalnym z języka angielskiego. Mateusz Gigielewicz z klasy I a, w kategorii specjalnej - ogólnoświatowej, zajął 27 miejsce a Hubert Godlewski z klasy III ag w kategorii krajowej zajął 8 miejsce w Polsce.
W rankingu szkół nasze Liceum zajęło 3 miejsce w Polsce.
Gratulujemy.
p. prof. D. Haraf
W piątek 14 stycznia w naszej szkole odbyło się pierwsze spotkanie koła karciano-szachowego.
Mogliśmy nauczyć się grać w szachy i karty oraz przyjemnie spędzić czas.
Zajęcia poprowadziła Pani Drozd i Ksiądz Długosz.
Zapraszamy wszystkich do sali Pani Drozd w każdy piątek o godz. 14:20.
Kornelia Capłap
W piątek 17 grudnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Początkowo miał miejsce konkurs świątecznych piosenek, gdzie wszystkie klasy mogły zaprezentować swoje muzyczne umiejętności. Zwycięską klasę wyłonimy, gdy każdy odda swój głos w ankiecie.
Kolejnym elementem akademii była prezentacja wiersza Leopolda Staffa pt. ,,Gwiazda", który wyrecytowała Julia Mon.
Następnie członkowie koła ,,Anonimowi Artyści" zaprezentowali nowoczesną wersję jasełek.
W rolę bohaterów wcielili się: Weronika Wysocka, Julia Mon, Judyta Archacka, Oliwia Matejek, Zuzanna Brakoniecka, Michał Baniewicz, Bartosz Haraf, Magdalena Kurpiewska, Maksym Siekierzycki, Julia Więckowska, Karolina Krasnowska oraz Radosław Chrzan.
Za montaż i reżyserię odpowiadała Aleksandra Matejek, a
oprawą techniczną zajął się Dawid Kucharski i Kacper Szulc.
Dodatkowo uczniowie wzięli udział w konkursie jedzenia pierogów na czas, a tytuł ,,Mistrza Jedzenia Pierogów" i dzień bez pytania zdobył Mateusz Grzejdak- serdecznie gratulujemy.
W trakcie apelu poznaliśmy również zwycięzców konkursu na najlepszą świąteczną dekorację klasy:
III miejsce klasa I A
II miejsce klasa III Ap
I miejsce klasa III Bp.
Zwycięzcom został uroczyście wręczony tort.
Akademię poprowadzili: Nicolas Mieczkowski i Kornelia Capłap.
Na zakończenie dnia w szkolnej auli odbyło się Pierwsze Kinowe Popołudnie, gdzie został wyświetlony świąteczny film.
Jeszcze raz z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, życzymy Wam wielu głębokich i radosnych przeżyć, wewnętrznego spokoju, wytrwałości i radości, aby nadchodzący Nowy Rok okazał się dla Was pomyślny pod każdym względem.
autor: Kornelia Capłap
![]() | Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, Martyna Bryl z klasy III Ap, otrzymała wyróżnienie od Starosty Powiatu Bartoszyckiego za pracę w minionym roku. Jej troska o innych, sumienność, zaangażowanie w pracę na rzecz dzieci będących w rodzinie zastępczej są godne do naśladowania. GRATULACJE . |
1 grudnia Światowy Dzień Aids.
W hali Liceum Katolickiego w Lidzbarku Warmińskim odbyły się Mistrzostwa Rejonu II W-M SZS. Dzięki szczęśliwemu losowaniu udało się naszym zawodniczkom awansować do gier półfinałowych. W ostatecznych grach finałowych i wyczerpującym tie breaku rozgrywki zakończyły się zwycięstwem drużyny a tym samym awansem do zawodów półfinałowych mistrzostw województwa.
Gratulujemy!
Skład drużyny:
Bryl Martyna 3 Ap ( kapitan ), Dacko Aleksandra 3 Ag, Rozmysłowicz Daria 2 C,
Topczyłko Wiktoria 2 C, Cieślak Aleksandra 1 D, Wiśniewska Aleksandra 2 C,
Chruściel Laura 2 C
W miniony weekend 26-27 listopada, po długiej przerwie, została wznowiona Przedświąteczna Zbiórka Żywności. Nasi wolontariusze od wielu lat prężnie uczestniczą w tej akcji.
W tym roku również pojawili się licznie w sklepach Stokrotka i Biedronka. Dzięki ich zaangażowaniu zebrana żywność jeszcze przed świętami trafi do ludzi najbardziej potrzebujących.
Podziękowania do wolontariuszy skierował Koordynator Zbiórki Żywności z ramienia Banku Żywności w Olsztynie Pan Zbigniew Jabłoński.
Zebraliście razem...................374 kg żywności. Gratulacje za tę ilość. Jest to niewątpliwy sukces.
p. prof. M. Kuzia
Ostatni dzień spotkania poświęciliśmy na zagadnienia dotyczące zdrowia. Młodzież z wymiany wypełniała formularz dotyczący zasad zdrowego odżywiania. Następnie zagraliśmy w grę, w której przypomnieliśmy sobie jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie. Kolejną rzeczą był film dotyczący szkodliwości spożywania wysokosłodzonych produktów.
Aby uzmysłowić sobie ilość spożywanego cukru młodzież wraz z nauczycielami wykonała ekspozycje.
Niestety czas mija szybko. Nadszedł monent pożegnania. Mamy nadzieję, że już niedługo zobaczymy się na kolejnym etapie wymiany - we Włoszech.
p. prof. D. Haraf
Czwartek młodzież oraz nauczyciele z Turcji, Niemiec, Włoch i Litwy spędzili w Gdańsku.
Zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej oraz Stare Miasto z przewodnikiem.
p, prof. D. Haraf
Dzień 3 wymiany rozpoczęliśmy zawodami sportowymi w Bartoszyckim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Bawiliśmy się świetnie.
Po aktywności fizycznej przyszedł czas na aktywność umysłową. Pani Eliza Argalska w czasie warsztatów wyjaśniła nam tajniki Generacji Z. Następnie pojechaliśmy do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie zwiedzaliśmy zamek i wzięliśmy udział w warsztatach Escape Room.
p. prof. D. Haraf
We wtorek 23 listopada nasi goście z wymiany poznawali zabytki Warmii i Mazur. Mieli okazję obejrzeć barokową bazylikę w Świętej Lipce oraz zwiedzić Gierłoż – dawną siedzibę Hitlera. Na zakończenie młodzież z wymiany wzięła udział w warsztatach w Konsulacie Świętego Mikołaja w Kętrzynie. Zmęczeni ale pełni wrażeń wrócili do Bartoszyc. p. prof. D. Haraf
22 listopada był pierwszym dniem wymiany międzynarodowej w ramach projektu SOS Shiny Object Syndrom. Działania projektowe dotyczą uzależnień związanych z nadmiernym korzystaniem z internetu i telefonów komórkowych. Gościmy w Liceum, z zachowaniem reżimu sanitarnego, nauczycieli oraz młodzież z pięciu szkół z: Turcji Konya, Turcji Ankara, Włoch, Niemiec i Litwy.
Spotkanie rozpoczął pan Starosta Zbigniew Nadolny, który wręczył także zaproszonym gościom drobne upominki. Następnie odbyła się część artystyczne, w której uczniowie naszej szkoły mogli zaprezentować swoje talenty artystyczne.
Po zaprezentowaniu swoich miast i szkół młodzież zmagała się z quizem na temat wiedzy o sławnych Polakach.
Po nauce polskich zwrotów i zwiedzaniu miasta nauczyliśmy naszych gości podstawowych kroków poloneza, którym zakończyliśmy poniedziałkowe spotkanie.
p. prof. D. Haraf
10 listopada w auli szkolnej nasza młodzież miała okazję do wspólnego spędzenia czasu przy grach planszowych.
Była to kolejna edycja Popołudniówek z planszówkami. Tym razem tematem wiodącym była Polska.
Graliśmy między innymi w Gnaj do celu w PRL-u, Kocham Cię Polsko, 5 sekund z POLSKĄ i wiele innych.
Zapraszamy miłośników gier planszowych na kolejne spotkania!
|
W dniu dzisiejszym w auli szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych i drugich z przedstawicielem Powiatowej Komendy Policji, aspirantem sztabowym Wojciechem Szerejko.
Celem spotkania było przybliżenie wiedzy na temat zawiłości prawa karnego za czyny popełniane przez nastolatków. Coraz częściej zdarzają się wśród młodych ludzi wykroczenia związane z hejtem internetowym, dlatego profilaktyka informacyjna jest jednym z ważnych działań edukacyjnych jak i wychowawczych związanych z cyberprzemocą.
autor: p.prof. Małgorzata Kuzia
Aleksandra Gricuk uczennica klasy III Bp zajęła I miejsce w VII Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej, który odbył się w środę 10 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury w Bartoszycach.
Gratulujemy!
”Chcemy Polski niepodległej, W środę 10 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowana przez uczniów i Samorząd Uczniowski naszego Liceum. Wymownym montażem poetycko-muzycznym licealiści przypomnieli zebranym o Bohaterach walczących o niepodległość naszej Ojczyzny. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni na akademii uczcili pamięć Poległych minutą ciszy. Uroczystość poprowadził Nicolas Vaca Diez Mieczkowski, a fotograficznie zarejestrowała Gabriela Romaniuk (zobacz galerię). Dziękujemy młodzieży za piękny występ! Słowa podziękowania należą się również Dokładnie o godzinie 11.11 na boisku szkolnym wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zaśpiewali hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej. |
W piątek 5 listopada obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek.
Dzięki pomysłowości koleżanek i kolegów na korytarzach zrobiło się kolorowo i można było podziwiać przeróżnych bohaterów.
Kornelia Capłap
Zapraszam na zajęcia Pierwsze spotkanie
Będziemy się zajmować m.in.:
Więcej szczegółów podam w sali fizyki oraz w Librusie.
| ![]() |
Ogólnopolski Tydzień Kariery (OTK) jest akcją o zasięgu ogólnokrajowym zainicjowaną przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Jej celem jest propagowanie świadomych wyborów edukacyjnych oraz zachęcenie do planowania kariery zawodowej.
Tegoroczna edycja OTK odbywa się pod hasłem „Wyprawa na 3K: Kariera, Kompetencje, Kreatywność”. W ramach tego wydarzenia w Naszym liceum odbyły się spotkania z przedstawicielem lokalnego biznesu.
Pan Patrycjusz Kuzia właściciel " Kafki " podzielił się refleksją na temat swojej kariery zawodowej. Zafascynował nas opowieścią, jak wiele czasu i energii poświęcił w dochodzeniu do tego etapu w którym obecnie się znajduje. Pokazał, że możemy zostać kim tylko chcemy, że możemy zdobywać doświadczenie we wszystkich dziedzinach życia zawodowego, ważne byśmy się nie poddawali, realizowali swoje marzenia, byli otwarci i kreatywni. Dziś już wiemy, że kreatywność to kompetencja, która w dzisiejszym, bardzo dynamicznie zmieniającym się świecie daje szansę na szybkie i skuteczne znajdowanie przewagi rynkowej i zawodowej.
JEŻELI MIESZKASZ NA TERENIE GMINY, W MIEJSCOWOŚCI PO PGR -
TA OFERTA JEST SKIEROWANA DO CIEBIE!
JEŚLI LUBISZ MATEMATYKĘ, A PRZY TYM TWOJĄ PASJĄ JEST FOTOGRAFIA - NIE ZWLEKAJ I ZAREJESTRUJ SIĘ W TERMINIE DO 1 LISTOPADA BR.
Wyślij zgłoszenie już dzisiaj, bo jutro (wtorek) o 12.00 konkurs próbny w pracowni informatycznej.
Jeżeli nie powiodła się rejestracja online - zgłoś się do mnie poprzez dziennik elektroniczny Librus.
Dzisiaj w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Z okazji tak uroczystego wydarzenia w szkolnej auli zebrali się nauczyciele, pracownicy szkoły, goście oraz delegaci z poszczególnych klas.
W ramach podziękowania nauczycielom i pracownikom naszej szkoły za trud codziennej pracy, poświęcenie, wytrwałość, pomoc i oddanie, uzdolnieni uczniowie naszej szkoły przy pomocy opiekuna SU - Pana Bartłomieja Szymusia zaprezentowali sztukę autorstwa Aleksandry Matejek i Jakuba Żerkowskiego, pt. ,,To jest dramat”, która opierała się na żartobliwym pomieszaniu lektur szkolnych.
Następnie, w ramach podziękowania za piękną, ale i trudną pracę uczniowie skromnie wręczyli nauczycielom i pracownikom szkoły kwiaty. Na zakończenie na gości czekał poczęstunek przygotowany przez Patrycję Lewandowską i Oliwię Bartoszewicz.
Jeszcze raz w tym szczególnym dniu składamy podziękowania Nauczycielom i Pracownikom szkoły za nieustanne dokładanie starań, abyśmy stali się mądrymi ludźmi. Składamy również wyrazy uznania za trud codziennej pracy pedagogiczno - wychowawczej. Dziękujemy za wysiłek i oddanie w przekazywaniu wiedzy oraz wartości, które wpływają na rozwój i postawę w życiu młodego człowieka.
Życzymy Państwu przede wszystkim zdrowia, zadowolenia z pracy, dumy ze swoich uczniów, wytrwałości, satysfakcji i radości.
Akademię poprowadzili: Kornelia Capłap i Nicolas Mieczkowski.
W role bohaterów wcielili się: Zuzanna Gugała, Bartosz Haraf, Magdalena Kurpiewska, Julia Więckowska, Karolina Krasnowska, Zuzanna Brakowiecka, Weronika Wysoka, Aleksandra Matejek oraz Katarzyna Zawada.
Oprawą techniczną zajęli się: Kacper Szulc i Dawid Kucharski.
Wszystkim jeszcze raz dziękujemy za przybycie i pomoc w organizacji tak uroczystego wydarzenia.
autor: Kornelia Capłap - 3b
11 października uczniowie pierwszych klas uczestniczyli w tradycyjnych otrzęsinach. Aby się stać pełnoprawnymi licealistami, musieli wziąć udział w kilku konkurencjach.
Po godzinie dobrej zabawy został wyłoniony zwycięzca - klasa 1c. I to ci uczniowie w nowym roku szkolnym zorganizują “chrzest” dla swoich nowych kolegów i koleżanek.
Zmagania pierwszaków przygotowała klasa 2c pod egidą Samorządu Uczniowskiego, a wszystko na zdjęciach uwieczniła Gabriela Romaniuk
więcej zdjęć w galerii fotografii >> zobacz |
30 września br. odbyliśmy udany wyjazd do Olsztyna. Napięty plan, który przewidywał: Planetarium, "Park trampolin" i Multikino, zrealizowaliśmy w 100%.
Było w tej wycieczce wszystko! Bardzo ciekawy seans o "ziemskim układzie słonecznym", fizyczne potyczki w "Parku trampolin" i film - komedia z czasów PRL pt:"Najmro".
Nad bezpieczeństwem czuwali nasi wychowawcy wraz z Panią prof. Anną Doroszko.
Dziękujemy organizatorom oraz firmie "DELUX" za profesjonalny transport.
Pełni wrażeń wróciliśmy późnym wieczorem do Bartoszyc.
1 października 2021r. uczniowie Pobyt w Muzeum II WŚ dostarczył dużej dawki wiedzy historycznej i wzruszeń, a eksponaty zgromadzone 14m pod ziemią zrobiły na młodzieży ogromne wrażenie. Po bardzo intensywnym zwiedzaniu uczniowie musieli się troszeczkę zregenerować, więc udali się do gdańskiej galerii Forum. Do Bartoszyc wróciliśmy przed godz. 21. |
"Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wieloletniego nauczyciela i wychowawcy młodzieży naszego Liceum
Pana Edwarda Subocza.
Składamy wyrazy współczucia całej rodzinie oraz bliskim w tym trudnym czasie.
Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy i uczniowie Liceum".